čo je stiahnutie mirtazapínu?

Odstúpenie od lieku proti depresii mirtazapín môže spôsobiť široké spektrum účinkov, od mierneho až po závažné. Zahŕňajú fyzické choroby, ako napríklad hnačku a nevoľnosť, a emočné problémy vrátane úzkosti a depresie. Počet a intenzita abstinenčných príznakov mirtazapínu je časťou dôvodu, prečo sa liek zvyčajne predpisuje len vtedy, keď iné lieky zlyhali priaznivému účinku na pacienta. Najúčinnejší spôsob, ako minimalizovať riziko a závažnosť abstinenčných príznakov, je postupné ukončenie používania mirtazapínu.

Niektoré z emocionálnych porúch súvisiacich s odvykaním zahŕňajú úzkosť, agresiu, plačúce kúzla a podráždenosť. Pacienti môžu tiež pocítiť intenzívny vnútorný nepokoj, rušivé myšlienky a prehĺbenie depresie. Neznášanlivosť, paranoia, záchvaty paniky a tendencia nadmerne reagovať na situácie boli tiež hlásené ako abstinenčné príznaky.

Existuje tiež niekoľko nezvyčajných fyzických pocitov a ilúzií, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku stiahnutia mirtazapínu. Pacienti sa môžu ocitnúť s opakovanými myšlienkami, neustále premýšľaním tých istých piesní alebo zažívajú iné nezvyčajné poruchy zmyslov. Niektorí jedinci môžu mať pocit mravčenia, alebo majú pocit, že sú vystavení elektrickému šoku, keď je pocit šoku v hlave, nazýva sa mozog zapnutý. Sú tiež možné živé sny a halucinácie.

Telo sa tiež môže stať fyzicky zhoršené v dôsledku stiahnutia mirtazapínu. Pacienti môžu mať problémy s rovnováhou, vertigo a závrat. Niektorí ľudia majú skúsenosti so zmenami v schopnosti vidieť alebo hovoriť. Taktiež je možné trpieť alebo trpieť nedostatkom koordinácie v dôsledku prerušenia užívania lieku.

Bežné fyzické nepohodlie, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku stiahnutia mirtazapínu, zahŕňajú plynatosť, zápchu, hnačku a tráviace ťažkosti. Pacienti môžu tiež príznaky podobné chrípke. Boli tiež možné žalúdočné kŕče, nevoľnosť a migréna.

Mirtazapín sa zvyčajne predpisuje na liečbu depresie. Droga účinkuje tým, že podporuje činnosť mozgu, ktorá môže zlepšiť a pomôcť udržať zdravú duševnú rovnováhu. Prichádza buď ako bežná alebo rozpadajúca sa tableta. Mirtazapín sa užíva raz denne, obvykle pred spaním. Liečba môže trvať niekoľko týždňov, kým sa stane úplne účinným.

Existujú niektoré podmienky, ktoré môžu spôsobiť, že užívanie mirtazapínu je príliš riskantné alebo aspoň vyžaduje upravené dávkovanie alebo dodatočné sledovanie pacienta lekárom. Predchádzajúce skúsenosti s nízkym krvným tlakom, ochorením pečene alebo srdca, vysokým cholesterolom alebo srdcový záchvat sa majú oznámiť predpisujúcemu lekárovi. Ženy, ktoré dojčia, sú tehotné alebo plánujú otehotnieť, sa obvykle neodporúčajú užívať drogu.