čo je liečba rozšírenej obličky?

Liečba zväčšenej obličky zvyčajne závisí od toho, čo spôsobuje zväčšenie, ale často zahŕňa kombináciu liekov a invazívnejších postupov, ako je odvodnenie tekutiny a v prípade potreby aj chirurgické zákroky. Cieľom je zvyčajne vyriešiť základný stav viac, než je jednoducho zmenšiť obličku späť na normálnu veľkosť. Z tohto dôvodu je dôležitým prvým krokom získanie presnej diagnózy. Rozšírenia sa môžu vyskytnúť z mnohých dôvodov a čo pomáha vyliečiť jednu príčinu nemusí byť pre niečo iné.

Zväčšené obličky nie sú zvyčajne niečo, čo si ľudia všimnú hneď, a nie vždy vyžadujú liečbu. Niekedy je opuch orgánov spôsobený dočasnou infekciou a v takýchto prípadoch často prepadne sám. Podmienky, ako je polycystická choroba obličiek, môžu byť tiež príčinou, rovnako ako niektoré druhy rakoviny. Obe tieto veci vyžadujú potenciálne agresívne liečenie, aby pacienti zostali zdraví.

Ľudia, ktorí trpia alkoholizmom alebo ktorí nadmerne pijú, môžu tiež spôsobiť poškodenie tkaniva a zjazvenie, ktoré môžu viesť k opuchu. Či je možné zúžiť rozšírenie a ak áno, ako je to zvyčajne niečo, čo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti určí, akonáhle sa objaví dôvod. Vo väčšine prípadov je opuch len príznakom väčšieho problému.

Antibiotické liekové režimy sú veľmi bežnou liečbou rozšírených obličiek, ktoré sa vyskytujú v dôsledku infekcie. Pyelonefritída, známa ako infekcia obličiek, je spôsobená baktériou Escherichia coli. Jeden z príznakov pyelonefritídy je zväčšený a bolestivé obličky. V závislosti od závažnosti infekcie sa antibiotiká zvyčajne užívajú až 14 dní. U mužov, ktorých infekcie súvisia s prebiehajúcimi infekciami prostaty, liečba môže trvať až šesť týždňov. Tak ako pri akýchkoľvek antibiotických kurzoch, je dôležité, aby pacienti užívali celý predpis aj vtedy, ak sa začnú cítiť lepšie. Antibiotiká fungujú aj po tom, ako príznaky zmizli, a predčasné zastavenie môže skutočne spôsobiť, že infekcia sa vráti ešte silnejšia ako predtým.

Ďalšou príčinou rozšírených obličiek je metabolická porucha nazývaná amyloidóza. Stav sa vyskytuje, keď sa amyloidné proteíny vytvárajú v ľudských orgánoch, ako sú obličky. Keď sa v okolitých tkanivách nahromadí dostatok amyloidového proteínu, porucha spôsobí zväčšenie a opuch. Existuje niekoľko možností liečby vrátane terapie kmeňovými bunkami a príležitostne aj niektorých liekov proti rakovine, aby sa zabránilo vážnym komplikáciám u ľudí trpiacich týmito a súvisiacimi stavmi.

Amyloidóza nie je formou rakoviny, ale dokázalo sa, že chemoterapia a protizápalové látky pomáhajú predchádzať škodlivým usadeniam z rôznych tkanív a orgánov. Transplantácia kmeňových buniek z periférnej krvi je ďalšou možnosťou liečby. Transplantácia kmeňových buniek zahŕňa vysokodávkovú chemoterapiu a transfúziu na nahradenie chorých a poškodených buniek. Tento postup je zvyčajne vyhradený pre agresívne formy ochorenia v dôsledku vážnych rizík, ktoré predstavuje. Samozrejme, chemoterapia a niekedy aj ožarovanie sú často predpísané v prípadoch, keď je zväčšenie obličiek v skutočnosti spôsobené rakovinovými výrastkami, ktoré buď začali v týchto orgánoch, alebo sa rozšírili tam.

Niekedy je opuch spôsobený zadržiavaním tekutiny v obličkách, ktoré je potrebné vyčerpať. V týchto prípadoch môžu byť najlepšie možnosti liečby katétre alebo subkutánne čerpacie systémy. Podmienka známa ako bilaterálna hydronefróza je jedným príkladom takéhoto stavu. V týchto prípadoch nemôžu močové zberné štruktúry jednej alebo oboch obličiek vytekať do močového mechúra. Zvyčajným vinníkom je prekážka nejakého druhu, ako je zväčšená prostata. Použitie katétra Foleyho na obchádzanie obštrukcie pravdepodobne uvoľní príznaky a obnoví zdravie a normálnu veľkosť obličiek, hoci je často pravda, že obštrukcia sama o sebe bude tiež potrebovať liečbu a pravdepodobne odstrániť, aby boli účinky dlhodobé.

Využitie močového mechúra s nefrostómovými trubičkami je ďalšou možnosťou podobnej liečby. Skúmavky sa zvyčajne buď vkladajú cez kožu, alebo sa priamo umiestňujú do močovodov pomocou stentov. Ureteri sú anatomické štruktúry, ktoré fyzicky spájajú obličky a močový mechúr. Akonáhle sa liečí a odstráni základná príčina blokády, rozširovanie by sa malo rozptýliť.

V niektorých prípadoch je chirurgia najlepším spôsobom, ako znížiť opuch a zabrániť tomu, aby sa zväčšenie obnovilo. Zvyčajne sa považuje za extrémnejšiu možnosť a odporúča sa len ľuďom, ktorí majú pretrvávajúce problémy s rozširovaním, alebo keď rozšírenie okamžite ohrozuje život. Chirurgia je zvyčajne najpresvedčivejšou možnosťou, ak existuje určitý druh hlavnej blokády alebo obštrukcie, ktoré nemožno dostatočne liečiť pomocou liekov alebo odtokov tekutín, nádory sú jedným príkladom a cysty sú iné.

Podmienka známa ako polycystické ochorenie obličiek si niekedy vyžaduje chirurgickú intervenciu. Toto ochorenie je charakterizované rôznymi cystami alebo rastmi naplnenými tekutinou, ktoré sa objavujú na stenách a vnútorných tkanivách orgánu. Oni sú zvyčajne benígni a nemajú veľké problémy, keď sú malé, ale keď je veľa z nich a keď rastú, môžu spôsobiť veľké problémy. Mnohí chirurgovia sú schopní napadnúť rasty cysty pomocou lasera, ktoré môžu byť menej invazívne, ale komplikovanejšie, ale stále nesú rad rizík a možných vedľajších účinkov.