aký je rozdiel medzi bronchitídou a pneumóniou?

Bronchitída a zápal pľúc môže byť ľahko zamenený, pretože obidva môžu vykazovať podobné príznaky. Ako bronchitída, tak pneumónia postihujú dýchaciu sústavu, ale ide o rôzne ochorenia, ktoré infikujú oddelené oblasti v dýchacom trakte. Poznanie rozdielu medzi týmito dvoma chorobami môže pomôcť osobe identifikovať rôzne symptómy a vyhľadať lekársku starostlivosť v prípade potreby.

Akútna bronchitída je infekcia priedušiek, ktoré sú dýchacími cestami, ktoré prenášajú vzduch do a z pľúc. Zvyčajne je táto infekcia spôsobená vystavením vírusu, napríklad chrípke alebo bežnému nachladnutiu. Bronchitída sa zvyčajne očistí niekoľko týždňov bez lekárskej pomoci a keďže je často vrodená, antibiotiká môžu byť ako liečba neúčinné.

Existuje aj chronická forma bronchitídy, ktorá je typom chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Chronická bronchitída sa pravdepodobne opakuje pravidelne a je zvyčajne spôsobená dlhodobým poškodením dýchacích ciest, ako je zjazvenie a zápal spôsobený fajčením. Medzi príznaky chronickej bronchitídy patrí kašeľ vyvolávajúci hlien, ktorý sa opakuje najmenej tri dni za mesiac.

Pneumónia je infekcia pľúc, ktorá môže znížiť schopnosť tela cirkulovať kyslík do orgánov. Môže to byť spôsobené vírusom alebo baktériami a niekedy môže byť liečené antibiotikami. Pneumónia je všeobecne považovaná za nebezpečnejší stav ako akútna bronchitída, pretože inhibuje celkovú funkciu tela, ak sa zápal pľúc zhorší.

Niektoré príznaky sú rovnaké pri bronchitíde a pneumónii, čo spôsobuje zrozumiteľný zmätok o tom, ktorý stav je prítomný. Ako bronchitída, tak pneumónia môžu vyústiť do kašľa spôsobujúceho hlien, so sliznicou, ktorá je žltá alebo zelená. Horúčka, únava a iné príznaky horných dýchacích ciest, ako napríklad dýchací alebo vycpaný nos, sú bežné pri oboch podmienkach.

Jedným z kľúčových príznakov, ktoré môžu rozoznať bronchitídu a pneumóniu, je nárast dýchavičnosti. Keď zápal napadne pľúcne tkanivo, pneumónia môže spôsobiť, že je ťažšie a ťažšie odoberať kyslík, ako aj cirkuláciu okysličenej krvi. Vysoká horúčka je bežnejšia s pneumóniou ako pri bronchitíde. Ľudia s pneumóniou môžu tiež vykašliať krvavý alebo hrdzavý hlien, čo je veľmi nezvyčajné pri akútnej bronchitíde.

Lekári môžu použiť röntgenové lúče na hrudník, aby zistili, či existuje pľúcna infekcia, pretože podmienky môžu byť ťažko odlíšiteľné jednoduchými popismi symptómov. U pacienta s pneumóniou rôntgenové žiarenie zvyčajne vykazuje abnormalitu, ktorá označuje infekciu, zatiaľ čo bronchitída nemusí vykazovať žiadne príznaky na röntgen. Liečba bronchitídy je často jednoduchý priebeh odpočinku, tekutín a voľne predajných liekov na symptómy. Pre pneumóniu sú pacienti vo všeobecnosti zaradení do kurzu antibiotík za predpokladu, že infekcia je bakteriálna. Ak antibiotiká nefungujú alebo sa príznaky zhoršujú, pacient môže byť hospitalizovaný na vyšetrenie a starostlivé sledovanie.