čo je zhubný nádor?

Zhoubná rakovina je akákoľvek forma rakoviny alebo rastu, ktorá sa môže rozšíriť do iných častí tela v procese nazývanom metastázy. Porovnáva sa s benígnymi rasami alebo rakovinami, ktoré sa nedajú ľahko rozšíriť do iných častí tela a môžu sa oveľa ľahšie liečiť. Malígna môže byť definovaná ako progresívna, zlá a odolná voči akejkoľvek forme liečby, ale nemala by byť chápaná ako nutne smrteľná. Rýchlo ulovené, mnohé formy rakoviny sa môžu liečiť odstránením nádorov a dodatočnými opatreniami, ako je chemoterapia a ožarovanie.

Každá časť tela môže byť hostiteľom zhubnej rakoviny. Na koži sa môžu vytvoriť rakovinové bunky nazývané melanómy, ktoré sú často veľmi nebezpečné. Z dôvodu tendencie k metastázácii malignity môžu ľudia skončiť s rakovinovými zoskupeniami, často nazývanými metami, vo vnútri tela. V čase identifikácie melanómu môžu rakovinové bunky napadnúť hlavné orgány a stav niekedy prekonáva úspešnú liečbu. Z tohto dôvodu a kvôli relatívne bežnému výskytu rakoviny kože sa odporúča, aby lekári okamžite znali lekára, ak sa krtek zmenil tvarom alebo veľkosťou alebo ak sa na koži objaví nový nárast.

Zároveň sa môžu na koži objaviť aj benígne nádory, ktoré sa zvyčajne nazývajú rakoviny bazálnych alebo dlaždicových buniek. Nie sú zhubné nádory a budú naďalej rásť v kožnom tkanive. Takéto bunky nemôžu migrovať do iných častí tela alebo do vnútra tela. Tieto rakoviny kože stále potrebujú pozornosť a mali by byť odstránené, ale vo všeobecnosti nie sú označené ako príčiny smrti.

Formy malígneho rakoviny nielen ovplyvňujú pokožku. Nádory môžu rásť v kostiach, mäkkých tkanivách, krvi, orgánoch alebo v mozgu a mozgu. Pri liečbe niektorého z týchto problémov je možné rýchlo šíriť rakovinu inde a aké je možné úplne lokalizovať alebo odstrániť rakovinové bunky. Preto, keď niekto má rakovinu prsníka, môže sa odporučiť úplná mastektómia. Je to jeden zo spôsobov, ako zabezpečiť, aby boli všetky bunky odstránené, aby sa nevysunuli k telu a začali vytvárať nové nádory v iných oblastiach. Okrem chirurgického odstránenia onkológovia zvyčajne odporúčajú ožarovanie alebo chemoterapiu, aby zabili všetky zostávajúce bunky, aby sa nerozšírili.

Odstránenie prsníka je traumatické a nežiaduce, ale je často potrebné. Odstránenie prsníka neohrozuje život za operáciu, lebo prsia nie sú nevyhnutné pre život a môže naopak zachrániť život. Niektoré typy malígnych nádorov napadajú životne dôležité orgány takým spôsobom, že nemôžu byť chirurgicky odstránené bez toho, aby riskovali život. Tí, ktorí vyvíjajú rakovinu pľúc alebo mozgu, nemajú vždy možnosť chirurgického zákroku kvôli umiestneniu nádoru a jedinou liečbou môže byť ožarovanie alebo chemoterapia. Bohužiaľ, táto liečba nie je vždy účinná a malígne bunky sa môžu stále rozšíriť, čo nakoniec vedie k smrti.