čo je parodonálny absces?

Peridonálny absces je bakteriálna infekcia, ktorá sa najčastejšie vyvíja v peridontiu, nosnej štruktúre, ktorá je medzi zubom a ďasnami. Môže sa vyvinúť aj inde, ale najprv neovplyvňuje hlavnú štruktúru zuba, hoci môže spôsobiť bolesť zubov. Najčastejším príznakom parodontuálneho abscesu je to, čo sa nazýva gulička alebo vracanie ďasien, opuch žuvačky, ktorá vystupuje z ďasien.

Môžu sa vyskytnúť aj iné príznaky okrem vracania ďasien a môžu zahŕňať nepríjemné žuvanie na strane úst, kde je prítomné, alebo pocit bolesti po celú dobu. Gumy sa môžu pretrhnúť alebo môžu jednoducho zväčšiť. Pri roztrhnutí môže žltá alebo biela kvapalina, ktorá je trochu silná, zaplaviť ústa. Je tiež možné, aby sa parodontálny absces rozšíril do úst alebo dutín počas prasknutia alebo predtým a spôsobil oveľa komplikovanejší stav.

Väčšina ľudí, ktorí majú tento stav, sú dospelí a môžu už mať určitý vývoj ochorenia ďasien. Je to určite najbežnejšie u dospelých s parodontózou na získanie parodontuálneho abscesu. Aj keď sú zriedkavé, niekedy aj deti ich dostanú. Ochorenie ďasien však zvyčajne nie je príčinou. Cudzie telo, ako napríklad dráždivý kúsok jedla, môže byť zachytené v peridontiu a začať tvoriť infekciu, popcorn husky sú legendárne pre ich schopnosť to urobiť. Takáto okolnosť sa môže vyskytnúť aj u dospelých.

Vzhľadom na potenciál komplikácií pre ústa, dutiny a zuby, nikdy nie je dobrý nápad ignorovať parodontuálny absces. Ľudia by mali okamžite vidieť svojich zubárov a liečba, najmä v počiatočných fázach, nie je taká ťažká. Zubní lekári môžu chcieť odčerpať absces a tiež hľadať nejakú cudziu látku, ktorá by mohla spôsobiť problém. Môže byť potrebná určitá mierka zubu. Alternatívne môžu zubní lekári musieť urobiť škálovanie a koreňové hobľovanie na riešenie skorých symptómov ochorenia ďasien. Antibiotiká sú tiež predpísané a zubní lekári môžu predpísať lieky proti bolesti v prípade potreby.

Ak je paradentálny absces spôsobený ochorením ďasien, zvyčajne je potrebné znova opakovať každú pár rokov, aby sa zhoršila choroba. Iné liečby môžu byť potrebné, ak je parodontálna choroba pokročilejšia. Ako bolo uvedené, ochorenie ďasien je zriedka príčinou parodontuálneho abscesu u detí, takže liečba môže jednoducho zahŕňať odstránenie cudzích látok, prepichnutie abscesu a priebeh antibiotík.