čo je dánska strava?

Dánska diéta je strava, ktorá sa zameriava na drastické zníženie príjmu kalórií. Osoba, ktorá sa pokúša o túto stravu, sa s ňou musí držať o niečo viac ako dva týždne. Po uplynutí 13 dní sa dieter musí vrátiť k normálnej strave, konzumovať zdravé potraviny bez prejedania. Táto strava má uľahčiť stratu 26 libier (11,79 kilogramov) za 13 dní. Neexistuje však žiadny spoľahlivý dôkaz, či dánska diéta skutočne spôsobuje túto úroveň straty hmotnosti.

Osoba v tejto strave je v podstate povinná preskočiť jedno jedlo denne. Zatiaľ čo dieter má mať kávu v raňajkách, to je všetko, čo má spotrebovať. Dokonca aj jeho káva predstavuje minimálne množstvo kalórií – dieter má mať v sebe len jednu kocku cukru.

Obed pre osobu na tomto fiet ponúka niečo viac výživy, ale stále je veľmi nízky obsah kalórií a živín. Pri obede má osoba na tejto strave jesť niekoľko uncí nízkokalorického zdroja bielkovín, ako aj dve zeleniny. Napríklad v prvý deň, človek na tejto strave má jesť dve varené vajcia, paradajky a špenát. Druhý deň má v čase obeda jesť niekoľko uncí šunky a jogurtu. V niektorých dňoch sa obed dánskeho strava skladá z niekoľkých uncí rýb, s malým maslom a citrónom a ničím iným.

Večere jedlá tiež obsahujú bielkoviny, a mnoho jedál zahŕňa hovädzie mäso. Iné môžu zahŕňať aj potraviny bohaté na bielkoviny, napríklad kuracie alebo jahňacie. Zahŕňajú zeleninu, ale zvyčajne vo veľmi malých množstvách. Napríklad v dňoch prvej dánskej diéty človek môže jesť niekoľko uncí hovädzieho mäsa spolu so šalátom, ktorý sa preliaty olejom a citrónovou šťavou. V siedmom dni dieter môže jesť niekoľko uncí jahňacieho mäsa a následne ju jablko, jedenásťdenná večera obsahuje len niekoľko uncí hovädzieho mäsa a kus zeleru.

Niektorí ľudia, ktorí uvažujú o strave, sa môžu cítiť pohodlne s preskakovaním raňajok, pretože obed a večera obsahujú aspoň zdroj bielkovín a niektoré kalórie. Existujú však niektoré dni, počas ktorých osoba, ktorá nasleduje po tejto strave, neskončí s večerou s bielkovinami. Napríklad v ten deň sa večera skladá len zo zeleru, paradajky a čerstvého ovocia.