Čo mám očakávať od menštruácie po narodení?

Menštruácia po pôrode sa u žien líši a môže byť ťažšia alebo ľahšia, viac-menej súvisí s premenštruačnými príznakmi a kolíše v čase, keď sa obnovuje. Menštruácia by mala byť odlíšená od krvácania, ktoré ženy pociťujú po pôrode, čo predstavuje očistenie a liečenie maternice. Stojí za to porozumieť tomuto procesu, ktorý sa nazýva lochia, pretože nezvyčajne silné krvácanie počas tohto obdobia môže znamenať problémy.

Krvácanie, ku ktorému dochádza hneď po narodení, sa skutočne nepovažuje za menštruáciu, pretože sa nevyskytuje po ovulácii. V prvých dňoch po narodení má tendenciu byť najťažšia, pretože maternica pokračuje v zákroku. Toto krvácanie by sa malo postupne zmierniť, aj keď počas činnosti môže byť ťažšie. Akékoľvek krvácanie, ktoré je jasne červenej farby alebo začína saturovať viac ako jednu podložku za hodinu, sa považuje za krvácanie a potrebuje okamžitú lekársku pomoc. Zvyčajne krvácanie po pôrode končí štyri až šesť týždňov po ukončení tehotenstva a malo by sa s lekárom prediskutovať, ak pokračuje.

Skutočná menštruácia po pôrode sa nemôže chvíľu vrátiť po ukončení krvácania po tehotenstve. Dojčenie výlučne má tendenciu obmedziť šance na okamžité opätovné zavedenie cyklu, hoci to nie je vždy prípad. Kojacia matka nemusí mať počas šiestich mesiacov až jedného roka počas ošetrovania. To sa mení a niektoré matky sa vrátia k pravidelnej menštruácii, aj keď dojčia dieťa nepretržite, do dvoch až troch mesiacov od konca tehotenstva.

Matky, ktoré nemajú ošetrovateľskú starostlivosť, majú najskorší návrat do pravidelného obdobia. Môžu začať pravidelne menštruovať dva až tri mesiace po ukončení tehotenstva. Existuje veľa príkladov, že menštruácia sa môže vrátiť až za mesiac po pôrode.

Niektoré ženy tiež zaznamenávajú rozdielne vlastnosti menštruácie. Je možné, že menštruácia po narodení je ťažšia. Inokedy sú periódy ľahšie, ako boli. Alternatívne môže byť časovanie období menené a ženy by sa mohli dostať ďalej od seba, bližšie k sebe, alebo častejšie alebo nepravidelne než v minulosti.

Rozdiely v premenštruačnom alebo menštruačnom prejave môžu byť zistené po pôrode. Niekoľko žien zistí, že problémy ako podráždenosť sa buď zvýšili alebo znížili po tehotenstve. Ďalšie príznaky ako bolesť prsníkov, nadúvanie alebo bolesti hlavy môžu byť lepšie alebo horšie, keď sa menštruácia vráti po pôrode. Odborníci naznačujú, že väčšina žien nezaznamená veľa zmien v toku, pravidelnosti alebo predmenštruačných príznakov a jednoducho sa vráti do svojho pravidelného časového harmonogramu.

Mnoho žien prežíva rozdiel medzi koncom tehotenstva a obnovením obdobia, ale to nemusí nevyhnutne znamenať neprítomnosť plodnosti. Niektoré ženy zažívajú to, čo sa nazýva obdobie varovania pred obnovením ovulácie. Inokedy prvý menštruačný cyklus po narodení znamená, že už nastala ovulácia, ktorá umožnila otehotnieť pred prvým obdobím. Na zabránenie nechcených tehotenstiev by sa mala používať antikoncepcia.