čo je vodivá zóna?

Vodivá zóna je časť dýchacích ciest zodpovedná za premiestňovanie vzduchu do pľúc pri odstraňovaní častíc. Dostane vzduch z nosa a úst, ktorý ho odfiltruje a zohreje, predtým, ako sa presunie do dýchacej zóny, kde prebieha skutočná výmena plynu. V tomto procese sa kyslík v ovzduší obchoduje s oxidom uhličitým z krvi, reoxyguje krv, aby mohol cirkulovať späť cez telo. Každá časť dýchacích ciest vykonáva základné funkcie a môže byť zraniteľná rôznymi druhmi zdravotných problémov.

Táto oblasť dýchacieho traktu začína v priedušnici a prechádza do priedušiek, vetviace štruktúry, ktoré dodávajú do pľúc vzduch. Rozpadajú sa na jednotlivé bronchioly, v ktorom sa vzduch dostáva do dýchacej zóny. Tkanivá v vodivom pásme sú lemované malými vlasmi, ktoré sú známe ako cibule, ktoré sa zdvihajú smerom hore, aby nútili čiastočky do a dýchacích ciest. Okrem toho bunky produkujúce hlien vytvárajú vrstvu hlienu na zachytenie častíc, aby mohli byť ľahšie zachytené a odstránené riasami.

Dvojité funkcie sa vykonávajú vodivou zónou. Jedným z nich je dodatočná filtrácia vzduchu. Organizmy môžu infikovať pľúca alebo vzduchové priechody, čo môže potenciálne spôsobiť vážny problém pre pacienta. Väčšina z nich môže byť zachytená a odstránená v tejto oblasti, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že niekto vyvinie infekciu a udrží dýchacie cesty čisté. Akékoľvek zvyšné organizmy nemusia byť prítomné v dostatočne veľkom počte, aby mohli rásť a šíriť, alebo ich môže vyčistiť imunitný systém.

Častice vo vzduchu môžu tiež potenciálne spôsobiť problémy. Môžu dráždiť dýchacie cesty a môžu vyvolať alergické reakcie alebo sa stanú zapustené a potenciálne môžu spôsobiť lézie. Dlhodobé vystavenie účinkom určitých častíc môže tiež prispieť k rozvoju rakoviny v pľúcach a dýchacích cestách. Vodivá zóna funguje tak, aby bol vzduch čistý a čistý, aby ľudia mohli dýchať bezpečne.

Navyše umožňuje prenikanie vzduchu do pľúc, udržiavanie stáleho prívodu kyslíka v krvi, a tiež vedenie odpadových produktov po výdychu. Vodivá zóna sa koordinuje so zvyškom dýchacieho traktu, aby sa krv pacienta okysličila. To zahŕňa prácu s tráviacim traktom na kontrolu pažeráka a priedušnice, aby sa znížilo riziko vdýchnutia potravín alebo prehltnutia vzduchu. Kontrola svalov, automatické odpovede a nervová signalizácia zohrávajú úlohu v udržiavaní hladkého fungovania respiračných a tráviacich traktov.