čo je teen obezita?

Teen obezita sa týka problému teenagerov s veľmi nadváhou. Obezita u teenagerov nastáva, keď je index telesnej hmotnosti (BMI) o 95% vyšší v porovnaní s inými teenagery rovnakého pohlavia a veku. 15-ročná dievčina, ktorá má výšku 5 stôp, 4 palce (asi 1,6 metra), by bola obézna, akonáhle zasiahne 169 libier (asi 77 kilogramov). 15-ročný chlapec, ktorý má výšku 5 stôp a výšku 8 stôp (približne 1,7 metra), by bol obézny na 179 libier (asi 81 kilogramov).

Termín “obezita” je bežne používaný lekármi, keď hmotnosť osoby môže negatívne ovplyvniť ich zdravie. Obezita môže byť spôsobená genetikou a návykmi, ako je konzumácia nezdravých potravín a nedostatočné cvičenie. Spotreba väčšieho množstva kalórií, než je spálenie, vedie k prebytku tuku uloženému v tele.

Mnoho zdravotníckych odborníkov sa domnieva, že dospievajúca obezita sa stala vážnym problémom. Sedemnásť percent adolescentov vo veku od 12 do 19 rokov malo BMI vo výške 95% alebo viac v roku 2006, podľa údajov z národného prieskumu zdravotnej a výživovej skúšky (NHANES). Existuje ešte viac teenagerov s nadváhou – teenagerov s hodnotou BMI vyššou ako 85%. Rovnaké údaje udávajú, že 34 percent detí vo veku od 12 do 19 rokov malo nadváhu v roku 2006.

Teen obezita môže viesť k niekoľkým zdravotným problémom. Obézni dospievajúci sú vystavení väčšiemu riziku vzniku zdravotných komplikácií, ako je diabetes typu 2, vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol. Ak zostanú obézni až do dospelosti, títo dospievajúci môžu tiež zvýšiť svoje šance na rozvoj ochorení srdca. Získanie astmy, artritídy alebo spánkovej apnoe je tiež pravdepodobnejšie.

Okrem toho môže existovať mnoho psychologických účinkov teenovej obezity. Niektorí odborníci sa domnievajú, že existuje silná väzba medzi obezitou a sebadou. Ak sú obézni dospievajúci liečení zle alebo ich rovesníci ignorovaní, môžu internalizovať tieto odpovede. To môže viesť k nízkej sebavedomie, osamelosti, depresii av najhoršom prípade samovražedné myšlienky alebo správanie.

Zdravotnícki experti odporúčajú niekoľko spôsobov, ako obmedziť dospievajúcu obezitu. Najčastejšie odporúčania sú jesť vyvážené jedlá s dostatkom ovocia, zeleniny a bielkovín, okrem toho, že dostanete 60 minút cvičenia denne. Konzumácia dobrých raňajok, sledovanie veľkosti porcií a vyhýbanie sa prázdnym kalóriám v nápojoch, ako napríklad sóda, môže podľa niektorých lekárov tiež pomôcť.

Lekári zvyčajne naznačujú, že dospievajúci sa vyhýba pokusom o výživné diéty a namiesto toho sa naučí, ako urobiť zmeny životného štýlu Niektorí odborníci tiež odporúčajú zapojiť celú rodinu do zdravších návykov, aby sa obézny dospievajúci cítil menej samostatne. Rodičia sa taktiež môžu vyhnúť tomu, aby hovorili o zdravej hmotnosti, pokiaľ ide len o “tuky” a “tenké” a namiesto toho relé, že ideálna veľkosť každého človeka je iná.