čo je systémová chemoterapia?

Systémová chemoterapia je prístup k chemoterapii, kde sa lieky môžu pohybovať po celom tele, aby odstránili rakovinu, namiesto toho, aby sa priamo aplikovali na rakovinu pri poskytovaní cielenej terapie. Metóda podávania vhodná pre pacienta závisí od rakoviny a situácie. Pacienti s rakovinou sa stretnú s onkológmi, aby diskutovali o možnostiach liečby a vyvinuli najefektívnejší liečebný plán. Liečba zvyčajne zahŕňa viac foriem liečby na napadnutie rakoviny z viacerých uhlov.

Lekári môžu podávať systémovú chemoterapiu intravenózne alebo ústami. Intravenózne lieky idú priamo do krvného obehu a sú často veľmi koncentrované. Perorálne lieky sa vstrebávajú cez tráviaci trakt pacienta a nakoniec sa dostávajú do krvi. Keď sa lieky pohybujú cez telo, zapadajú do podozrivých rakovinových buniek a zničia ich, alebo ich vlajú, aby telo zničilo.

Jedným z problémov pri systémovej chemoterapii je vysoká pravdepodobnosť vedľajších poškodení. Tieto lieky nedokážu rozlíšiť dobré, neutrálne a zlé bunky a môžu spôsobiť smrť buniek v zdravých bunkách, pretože napadajú rakovinové bunky. To môže mať za následok významné vedľajšie účinky pre pacienta, vrátane zablokovania vedľajších účinkov, ako je extrémna únava, vyčerpanie kostnej drene a chronická nevoľnosť a zvracanie. Lieky sú starostlivo kalibrované tak, aby dosiahli rovnováhu medzi tým, že nedostanú dostatok rakovinových buniek, pretože drogy sú príliš slabé a vyberajú príliš veľa zdravých buniek, pretože drogy sú príliš silné.

Tento typ chemoterapie sa môže odporučiť vtedy, keď rakovina metastázuje alebo existujú obavy z metastáz a keď nie je možné poskytnúť cielené lieky priamo do nádoru. Chemoterapeutický režim môže zahŕňať kombináciu liekov dodaných v cykloch alebo jediného lieku v závislosti od povahy rakoviny. Chirurgická liečba na odstránenie nádorov a ožarovanie na cieľové nádory môže byť tiež zahrnutá do liečby rakoviny.

Systémová chemoterapia môže byť veľmi toxická. Pacientom sa zvyčajne podávajú liečba v klinickom prostredí v prípade, že sa vyskytnú komplikácie vyžadujúce lekárske zákroky. Keď sa liečba užíva doma, pacienti sú starostlivo informovaní o vedľajších účinkoch a odporúčajú sa zavolať lekárovi, ak začnú mať komplikácie. Lieky sú tiež starostlivo kontrolované, pretože môžu byť veľmi nebezpečné pre ľudí, ktorí nemajú rakovinu.

Miera úspešnosti pri systémovej chemoterapii je veľmi variabilná. Niektoré druhy rakoviny veľmi dobre reagujú na chemoterapiu a liečba môže mať liečebný charakter. Iné sú veľmi agresívne a chemoterapia môže byť určená predovšetkým ako paliačné opatrenie na zvýšenie komfortu pacienta bez toho, aby v skutočnosti eradikovalo rakovinu.