čo je syndróm levator ani?

Levator ani syndróm je porucha, pri ktorej človek zažíva bolesť v konečníku. Rektum je posledná časť čreva, kde sa zhromažďujú výkaly pred opustením tela otvorením známym ako konečník. Pri tomto syndróme sa predpokladá, že rektálna bolesť je spôsobená kŕčmi v svaloch panvového dna. Bolesť sa neustále vracia a zvyčajne trvá niekoľko hodín alebo dokonca dní. Mnohí ľudia sú príliš trápni, aby sa poradili s lekárom o stave, aj keď sú k dispozícii lieky na zmiernenie príznakov a porucha nie je škodlivá.

Okolo 6% ľudí v rozvinutých krajinách má pocit, že trpí syndrómom levator ani, hoci nie viac ako tretina sa s týmto problémom poradí s odborníkom v oblasti zdravotníctva. Hlavným príznakom je tupá bolesť, ktorá sa prejavuje v hornej časti konečníka. Ležanie alebo sedenie môže zhoršiť bolesť, zatiaľ čo chôdza môže uľahčiť. Bolestné epizódy sa vyskytujú pravidelne a pri vyšetrení sa levator ani svaly cítia jemne a neobvykle tesné.

Zdá sa, že syndróm Levator ani úzko súvisí s iným stavom, známym ako proctalgia fugax, ktorý spôsobuje krátke epizódy bolesti v konečníku alebo v dolnej časti konečníka. Bolesť trvá len niekoľko minút alebo sekúnd a myslí sa, že je spôsobená kŕčmi análneho sfinkteru, krúžku svalov, ktorý riadi análny otvor. Predpokladá sa, že obe stavy sú spojené s syndrómom dráždivého čreva, v ktorom ľudia trpia bolesťou brucha spolu so zápchou alebo hnačkou.

Diagnóza zahŕňa vylúčenie iných príčin bolesti chvostu, alebo kokcóniu a bolesti zubov alebo proktodynie. Bežné podmienky, ktoré môžu vyvolať podobné príznaky okolo konečníka, zahŕňajú opuchnuté žily alebo hemoroidy a slzy kože alebo trhliny. Symptómy tohto syndrómu sú zvyčajne celkom rozlišujúce, ale dôkladné vyšetrenie je vylúčené z iných problémov.

Liečba najprv znamená ubezpečiť pacienta, že stav nie je škodlivý. Užívanie liekov na zmiernenie bolesti a masáž levvátora ani svalov môže pomôcť zmierniť bolesť. Namočenie bolestivého priestoru do horúceho kúpeľa môže poskytnúť úľavu a v niektorých prípadoch môže byť prospešné, čo sa nazýva elektrogalvanická stimulácia, kde sa elektróda používa na elektricky stimuláciu svalov. Ďalšie liečby, ako napríklad biofeedback, kde sa ľudia naučia relaxovať svaly levator ani, sa ukázali ako užitočné pre niektorých. Je potrebné vykonať ďalší výskum s cieľom zistiť, ktoré z nich sú najúčinnejšie možnosti liečby.