čo je ružienka?

Rubella je infekčné, ale mierne vírusové ochorenie charakterizované eruptívnou vyrážkou, ktorá začína na tvári a šíri sa pozdĺž zvyšku tela. Vo väčšine prípadov je ochorenie relatívne neškodné, pričom všetky príznaky zmiznú po týždni alebo tak, čím pacientovi ponechá celoživotnú imunitu. Avšak u tehotných žien môže ochorenie spôsobiť ťažké vrodené chyby alebo potrat, ak je v prvom trimestri zmluvne.

Ochorenie je spôsobené šírením výtoku z nosa a hrdla infikovaného pacienta. Toto vypúšťanie nesie záťaž rubívírusu, vírusového činidla zodpovedného za infekciu. Symptómy sa nemusia objaviť až jeden mesiac, pretože sa vírus plemien v tele. Vyrážka je zvyčajne prvým znakom a pacient môže mať aj horúčku a bolesť kĺbov. V priebehu troch dní je vyrážka preč, v dôsledku čoho niektorí ľudia označujú túto chorobu za “trojdňové osýpky”. V niektorých prípadoch majú pacienti v dôsledku infekcie ružienka pretrvávajúcu bolesť kĺbov.

Slovo “rubeola” je odvodené z latinského slova “červená”, odkaz na výraznú vyrážku, ktorá sprevádza infekciu. Môže sa to nazvať aj nemeckou osýpkou a tradične sa spája s detstvom, pretože väčšina pacientov získala infekciu ako mláďatá a umožnila im, aby im odolali ako dospelí. Dospelí bez imunity by samozrejme zažili úplné fúkané príznaky rubeoly, ak by boli vystavené, ale tieto symptómy by zvyčajne neboli nebezpečné.

Našťastie bola v roku 1969 vyvinutá očkovacia látka proti ružienke a deti sú bežne očkované vo väčšine krajín sveta. Ženy, ktoré uvažujú o tehotenstve, môžu chcieť zvážiť možnosť požiadať ich lekárov o získanie titra, aby sa ubezpečili, že majú zdravú populáciu protilátok proti tejto chorobe. Keďže stav je veľmi nákazlivý, cestujúci môžu byť ohrození, keď navštívia krajiny s menej prísnymi očkovacími pravidlami a v tomto prípade sa môžu odporučiť posilňovače.

V zriedkavých prípadoch, keď niekto uzavrie rubeolu, je choroba zvyčajne povolená. Profesionálni lekári môžu požiadať pacienta, aby zostal doma, a preto nemyslí na chorobu iné, najmä tehotné ženy. V niektorých prípadoch môže byť aspirín podávaný na boj proti bolesti kĺbov, v opačnom prípade sa neposkytuje žiadna iná liečba ako odporúčanie na to, aby bolo dobre hydratované a teplé. Ak sa horúčka spojená so stavom stane závažným, môže byť potrebné urobiť závažnejšie opatrenia, aby sa pacient udržal zdravý.