čo je progesterón?

Progesterón je hormón produkovaný v tele, ktorý pomáha regulovať menštruačný cyklus žien. Muži tiež produkujú malé množstvo tohto hormónu, ale je menej dôležité pre sexuálnu zrelosť u mužov ako je testosterón. Chemické formy sú široko používané ženami ako súčasť antikoncepcie. Jedinečné aspekty hormónu majú tendenciu vysvetľovať jeho účinnosť ako metóda kontroly pôrodnosti.

U žien sa progesterón produkuje tesne pred ovuláciou, aby sa zvýšila možnosť otehotnenia. Zvýšenie hladín pred ovuláciou mierne zvyšuje telesnú teplotu, vytvára viac vaginálneho hlienu, čo zvyšuje pravdepodobnosť, že spermie prežijú, aby dosiahli a oplodnili vajíčko, a znižuje pravdepodobnosť, že svaly maternice budú kontrahovať. Ak žena otehotnie, hlavná produkcia tohto hormónu prejde na vyvíjajúcu sa placentu okolo ôsmeho týždňa tehotenstva.

Ak žena otehotnie, hladiny hormónov začnú klesať po ovulácii, dosť tak, aby sa vyliala maternicová výstelka. Spolu s estrogénom udržuje progesterón rovnováhu ženského menštruačného cyklu, produkujú mesačné obdobia alebo menštruáciu.

S antikoncepčnými tabletami, ktoré obsahujú progesterón alebo chemické formy, ktoré sa nazývajú progestín, telo je v podstate zmiasťo do myslenia, že je tehotná, pretože detekuje vyššiu hladinu hormónov. To znamená, že ovulácia sa zvyčajne nevyskytuje. Všeobecne platí, že žena prestane užívať progestín a estrogén po dobu siedmich dní každý mesiac, aby vyvolala periódu a vyliala výstelku maternice. Novšie formy tabletky majú často ženy skrátiť menej dní, aby mohli mať menej období za rok.

Tento hormón tiež slúži niekoľkým ďalším dôležitým funkciám v tele. Pomáha imunity, znižuje opuch a zápal, stimuluje a reguluje produkciu štítnej žľazy a udržuje hladiny zrážanlivosti krvi pri normálnych hodnotách. Tiež možno povedať, že je to hormón proti starnutiu. Zachováva silné kosti, produkuje kolagén a pomáha udržiavať nervy vo vhodných úrovniach. Niektorí vedci teraz testujú účinky progesterónových zásahov na ľudí s roztrúsenou sklerózou, aby zistili, či to môže pomôcť udržať nervy a kostrové svaly zhoršujúce.

Ako žena stárne, hladiny progesterónu a estrogénu začínajú klesať. To postupne vedie k menopauze. Je ľahké pochopiť, ako pokles týchto hladín ovplyvňuje menštruačný cyklus, ale prispieva aj k starnutiu, pretože menej kolagénu znamená menej elasticity kože, čo prispieva k pokrčeniu pokožky. Nízke hladiny hormónov tiež znižujú schopnosť tela vytvárať nové kostné bunky, čo dáva ženu zvýšené riziko rozvoja osteoporózy.

V minulosti hormonálna substitučná liečba spočívala v nahradení strateného alebo zmenšeného estrogénu v dôsledku menopauzy. Štúdie preukázali, že toto riziko zvyšuje riziko rakoviny prsníka, a preto ju vykonáva menej žien. Lekársky výskumníci teraz opätovne skúmajú prípadné použitie náhrady progesterónu u mužov i žien za možný prostriedok na zníženie pravdepodobnosti kontrahovania niektorých foriem rakoviny. Okrem toho hormón môže mať pozitívny účinok na ženy, ktoré hľadajú alternatívu k liečbe estrogénom pri prežívaní menopauzy, hoci niektoré vedľajšie účinky progestínu sú podobné tým, ktoré prežívajú ženy v menopauze.