čo je poškodenie nervu?

V tele sú tri hlavné typy nervov. Senzorické nervy sú tie, ktoré posielajú informácie do nášho mozgu o našom hmatateľnom prostredí a obsahujú náš zmysel pre dotyk. Motorické nervy posielajú informácie do svalov, ktoré riadia naše dobrovoľné pohyby. Naše autonómne nervy kontrolujú nedobrovoľné telesné funkcie, ako je náš srdcový rytmus. Poškodenie nervov je akýkoľvek druh zranenia, či už malý alebo závažný, ktorý sa vyskytuje v nervových vláknach v akejkoľvek oblasti tela. Rôzne príčiny môžu byť zodpovedné za poškodenie nervov, ktoré sa všeobecne vyskytujú v jednej z troch foriem: neurotémie, neurapraxia a axonotémie.

Existujú desiatky rôznych typov poškodenia nervov, ale takmer všetky z nich môžu byť opísané jednou z troch vyššie uvedených kategórií. Neurotémácia je najťažšia forma poškodenia, ktorá vedie k úplnej strate funkcie a kontinuity nervov. Môže to byť spôsobené silným tvorom podliatin, trhaním alebo rozťahovaním nervu alebo okolitého tkaniva.

Axonotméza je menej závažná forma poškodenia nervov, hlavne v dôsledku zranení, pri ktorých je nerv rozdrvený alebo vystavený príliš veľkému tlaku. Axiálny nerv je narušený, ale nervová štruktúrna integrita zostáva nedotknutá. Tento typ poranenia umožňuje možnosť regenerácie, čo môže trvať celé mesiace alebo roky.

Neurapraxia je najmiernejší typ poškodenia a zvyčajne umožňuje úplné zotavenie v priebehu niekoľkých dní alebo mesiacov. Zvyčajne je výsledkom tlaku na nerv, ktorý ho udržuje vo funkcii a blokuje prenos signálov. Strata krvi môže tiež spôsobiť neurapraxiu.

Špecifické situačné príčiny poškodenia nervov sú také rozdielne ako poruchy, ktoré ľudia trpia. Niektoré stavy sú však dobre známe svojou schopnosťou poškodiť nervy. Najčastejším z nich je cukrovka, ktorá často spôsobuje typ nervového poškodenia nazývaného diabetická neuropatia. Tento pojem je nešpecifický a týka sa mnohých typov poškodenia nervov spôsobených v dôsledku cukrovky. Asi dve tretiny ľudí s cukrovkou trpia nejakou formou neuropatie.

Symptómy diabetickej neuropatie môžu postihnúť akúkoľvek časť nervového systému, existujú však niektoré bežné príznaky, ktoré treba pozorovať. Bolesť, pocity brnenia a necitlivosť na končatinách, ako aj svalová atrofia nôh a rúk sú niektoré z klasických príznakov tejto formy poškodenia nervov. Príznaky trávenia a sexuálna dysfunkcia, rovnako ako celková slabosť, sú pre neuropatiu tohto typu tiež trochu časté, aj keď mnohí ľudia, ktorí trpia, nemajú žiadne značné symptómy.