čo je kikuchi choroba?

Kikuchovu chorobu alebo Kikuchi-Fujimotovu chorobu (KFD) je zriedkavý stav, ktorý sa vyskytuje u ázijskej populácie a najčastejšie sa vyskytuje u ľudí japonského pôvodu. Príležitostne sa to prejavilo aj v iných etnických skupinách, ale jeho najväčšia tendencia sa vyskytuje u tých s asijským pôvodom. Zvyčajne je to stav, ktorý sa sám rozriešil počas niekoľkých mesiacov po počiatočnom vyjadrení, ale jeho príznaky spôsobujú, že je to trochu zložité. Najmä KFD predstavuje s veľmi opuchnutými lymfatickými uzlinami na krku a ramenách a tieto sa môžu mylne zamieňať za mimoriadne závažné ochorenia, ako lupus alebo lymfóm. Keďže liečba je tak veľmi odlišná a KFD zvyčajne rozhoduje sama osebe, často sa odporúča vylúčiť Kikuchovu chorobu biopsiou opuchnutého uzla, aj keď menej často sa vyskytuje u populácie s veľmi nízkym rizikom.

Okrem opuchnutých lymfatických uzlín na krku, ktoré môžu rásť o niekoľko centimetrov, niektorí ľudia s Kikuchovou chorobou môžu mať iné príznaky. Mnoho ľudí má horúčku, ktorá sa môže počas nočných hodín zvyšovať. Iní hlásia ďalšie problémy, ako je žalúdočné podráždenie (zvracanie, nevoľnosť). To môže viesť k strate hmotnosti. Ďalším príznakom, ktorý sa niekedy spája s KFD, je veľmi bolesť hrdla, ale nie vždy prítomná.

Keď sa urobí vhodná diagnóza, liečba môže byť stále premenlivá. Niektorí lekári predpisujú nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako sú ibuprofén alebo lieky s vyššou silnou receptúrou na predpis na liečbu nepohodlia súvisiaceho s opuchnutými lymfatickými uzlinami. Paradoxne, vo vysokých dávkach môžu tieto lieky zvýšiť nevoľnosť žalúdka. Iné zvýhodnené liečby zahŕňajú redukciu horúčky a prostriedky na zmiernenie bolesti, ako acetaminofén. Pokračujúce vyšetrovanie v tejto oblasti naznačuje, že rôzne lieky, ktoré by sa mohli použiť, zahŕňajú intravenózny imunoglobulín, ktorý by mohol liečiť viac odolné prípady.

Dokonca aj bez drogovej intervencie sa väčšina ľudí zlepšuje. Veľmi zriedkavo môže Kikuchova choroba spôsobiť komplikácie v pľúcach alebo pečeni a tieto vyžadujú dodatočné zákroky, aby nespôsobovali úmrtnosť. Najlepšie je vidieť lekára, ak je táto choroba podozrivá alebo kedykoľvek sa lymfatické uzliny v tejto oblasti stanú veľmi opuchnuté.

Existuje veľa diskusie o pôvode Kikuchovho ochorenia a súčasné myslenie v oblasti medicíny sa nakloní k tomu, aby sa táto podmienka považovala za komplikáciu alebo výsledok iných vírusov. Niektoré kandidátne vírusy sú navrhnuté vrátane Epstein-Barra alebo HIV. Presne ako tieto vírusy vytvárajú chorobu nie je vždy jasne pochopená. Niektorí špecialisti na choroby považujú ochorenie za krátkodobý autoimunitný stav, z ktorého sa telo obnovuje.

Jedným z odporúčaní pre ľudí s Kikuchovou chorobou je, že majú pravidelné kontroly niekoľko rokov po zotavení. Dôvodom tohto odporúčania je sporné a argumentujúce. Možno existuje spojenie medzi nástupom KFD a neskorším vývojom lupusu. Toto spojenie nie je v žiadnom prípade jasné ani preukázané, ale zdravý rozum by naznačoval, že v rokoch nasledujúcich po KFD by sa lekára mala venovať starostlivosti o lupus, ak sa vyskytne.