čo je hydrochlorid levocetirizínu?

Levocetirizín hydrochlorid je liek predpísaný na liečbu príznakov sezónnych alergií a žihľavky. Tieto príznaky môžu zahŕňať kýchanie, výtok z nosa a zalievanie očí, ako aj svrbenie a vyrážky. Tento antihistaminik môže pomôcť zmierniť príznaky alergie tým, že zabraňuje pôsobeniu chemického histamínu v tele.

Pacienti zvyčajne užívajú jednu dávku hydrochloridu levocetirizínu vo večerných hodinách. Môže sa užívať s jedlom alebo bez jedla. Tento liek je dostupný ako tableta alebo ako tekutý sirup pre pacientov, ktorí majú problémy s prehĺtaním tabliet. Je nevyhnutné správne merať kvapalnú dávku pre deti, pretože dieťa absorbuje oveľa viac liekov než dospelý.

Toto antihistaminikum môže spôsobiť niektoré vedľajšie účinky, ktoré by mali byť hlásené lekárovi, ktorý ich predpisuje, ak pretrvávajú alebo sa stanú obťažujúcimi. Pacienti môžu mať ospalosť, únavu a slabosť. Môže sa vyvinúť horúčka alebo kašeľ spolu s suchou v ústach a boľavom hrdle. Bolesť sínusov, upchatý nos a mierne krvácanie z nosa boli tiež hlásené. Môže dôjsť aj k zvýšeniu hmotnosti.

Zriedkavo sa môže vyskytnúť alergická reakcia na tento liek, čo si vyžaduje okamžitú lekársku starostlivosť. Príznaky možnej alergickej reakcie môžu zahŕňať žihľavku, svrbenie a problémy s dýchaním. Oblička pacienta môže tiež vykazovať znaky opuchu, rovnako ako hrdlo, pery a jazyk.

Iné závažné vedľajšie účinky sa môžu zriedkavo vyskytnúť aj pri používaní hydrochloridu levocetirizínu. Pacienti by mali ísť na pohotovosť, ak pocítia halucinácie, nezvyčajné myšlienky alebo pocit, že by mohli omdlievať. Ďalšie možné vedľajšie účinky môžu zahŕňať znecitlivenie okolo pier, žltačku a bolesť žalúdka. Tmavý moč, zmätenosť a ťažké závraty boli hlásené zriedkavo.

Pred použitím hydrochloridu levocetirizínu by pacienti mali prediskutovať svoje iné zdravotné stavy s lekárom, ktorý ich predpisuje. Tí, ktorí majú závažné ochorenie obličiek alebo sú na dialýze, ho nemusia používať. Ďalšie zdravotné ťažkosti, ktoré môžu vylúčiť jeho použitie, môžu zahŕňať problémy s žlčníkom a ochorenie pečene. Tento liek môže prejsť do materského mlieka a nesmie sa používať počas dojčenia. Neočakáva sa, že poškodí nenarodené dieťa.

Pacienti musia tiež zverejniť všetky ostatné lieky a doplnky, ktoré užívajú na zabezpečenie svojej bezpečnosti. Na tento antihistaminik sa môžu vzájomne ovplyvňovať svalové relaxanciá, lieky proti záchvatom a liečiva proti bolestiam narkotika. Spacie pilulky, úzkostné lieky a niektoré psychiatrické lieky môžu s ňou tiež interagovať. Okrem toho tí, ktorí podstupujú lekárske diagnostické testy, ako napríklad alergické testy, majú informovať lekára o tom, že užívajú levocetirizín hydrochlorid, pretože môžu ovplyvňovať výsledky.