čo je bežná liečba napadnutia červami?

Vo väčšine prípadov môže byť zamorenie červami u ľudí liečené voľne predajnými liekmi. Väčšina liekov obsahuje buď mebendazol alebo albendazol, čo sú zlúčeniny, ktoré zabíjajú červy bez toho, aby spôsobili poškodenie ľudského tkaniva. Tieto lieky sú určené na to, aby zbavili telo napadnutia červami jednou dávkou, avšak v niektorých prípadoch sú nevyhnutné následné dávky. Niektoré bylinné prípravky môžu tiež pomôcť zbaviť telo červov. Niektoré z nich zahŕňajú extrakt z grapefruitu, cesnak a palinu.

Jedna populárna homeopatická liečba červov sa nazýva intestinálne čistenie. To zvyčajne pozostáva z konzumácie iba surovej zeleniny po dobu niekoľkých dní, často nasleduje niekoľko dní pôstu. Počas obdobia na lačno by sa mali konzumovať len tekutiny. Existuje mnoho názorov na to, koľko dní by táto výživa mala trvať od 14 do 21 dní. Zdá sa, že existuje málo dôkazov, ktoré naznačujú, že táto liečba je skutočne účinná pri liečbe červov, aj keď môže pomôcť vyčistiť dolné črevo, a preto by boli pravdepodobne odstránení všetci paraziti žijúci v dolnom čreve.

Bez ohľadu na to, či používate bezkonkurenčnú liečbu alebo prirodzenú liečbu, niektoré výskumy naznačujú, že po liečbe môžu zmeny v strave pomôcť liečbe účinnejšie. Vitamín A môže pomôcť vytvoriť črevné prostredie, ktoré je nehostinné voči zamoreniu červami, takže sa odporúča konzumovať potraviny, ako napríklad mrkva a sladké zemiaky. Okrem toho sú niektoré potraviny bohaté na bromelaín, čo je enzým, ktorý môže zbaviť telo červov. Ananás a papája sú jedným z najlepších zdrojov potravy pre tento enzým.

Niektoré z najčastejších parazitov, ktoré sa vyskytujú pri napadnutiach červami, sú okrúhle červy, červa a pásomnice. Tieto červy sú také malé, že sú niekedy viditeľné iba pod mikroskopmi a určite nie je ľahké ich pozorovať voľným okom. Je veľmi ľahké vyzdvihnúť červy na rukách alebo nohách, najmä keď sú vonku, pretože mnoho z nich žije v horných vrstvách pôdy.

Dieťa a ľudia, ktorí majú domáce zvieratá, sú podľa všetkého vystavení vyššiemu riziku kontraindikácie. Deti nie vždy vykonávajú správnu hygienu a častokrát prenášajú červy tým, že si prsty vkladajú do úst alebo tým, že si pred jedlom neumyjú ruky. Majitelia domácich zvierat sú ohrození, pretože psi a mačky často nosia parazity a jednoduchý úkon stroskotania ich kabáta môže viesť k prenosu červov.

Prevencia je zvyčajne najlepším liekom a existuje niekoľko jednoduchých spôsobov, ako pomôcť zabrániť napadnutiu červami. Hygiena je pravdepodobne kľúčová, preto je dôležité umyť si ruky pred jedlom. Je tiež dobré umývať surové ovocie a zeleninu pred varením. Okrem toho je dôležité udržiavať čisté prostredie, najmä v kuchyniach, kúpeľniach a stravovacích priestoroch. Okrem toho sa odporúča nosiť topánky vo vonkajšom prostredí.