aký je rozdiel medzi adhéziami a tkanivom jazvy?

Adhezia a tkanivo jazvy sú rozdielne, ale podobné. Tkanivo jazvy je výsledkom poškodeného tkaniva, ktoré sa uzdravilo z rany. Existujú rôzne druhy jaziev, ktoré sa líšia v závislosti od mnohých faktorov vrátane veku osoby a polohy rany. Adhézie sú typom jazvového tkaniva, ktoré sa tvorí v tkanive, ktorá spája časti tela. Tieto jazvy sa vyskytujú najčastejšie z poškodenia tkanív.

Napriek skutočnosti, že adhézie a tkanivá jazvy sú spôsobené poranením a sú obidva zložené z vláknitých pásov, sú obidve odlišné a od seba odlíšiteľné. Prvým hlavným rozdielom je príčina. Zrazenie môže byť výsledkom zápalu, traumatického poškodenia a infekcie. Môžu sa tiež vytvoriť po niektorých chirurgických zákrokoch, ako je operácia panvy alebo brucha, ktoré zahŕňajú hlavné orgány alebo oblasti tela. Na druhej strane tvoria jazvnaté tkanivá ako výsledok rany a môžu sa vyskytnúť pri rezoch, popáleninách a chirurgických rezoch. Poranenia sú prepichnutia, ktoré sú pod prvou vrstvou kože alebo vnútorného tkaniva.

Ďalším rozdielom medzi tkanivom jazvy a adhéziami je miesto, kde sa vyskytujú. Tkanivo jazvy sa môže vytvoriť na orgánoch a pokožke, keď nastala punkcia tkaniva. Ako rana uzdravuje, tkanivové vlákna rastú rozdielne a v jednom smere namiesto náhodne. Zlepšenia tvoria iba vnútorné a sú vyrobené z kolagénových väzieb, ktoré sa podobajú na laná, ktoré pokrývajú oblasti vystavené traume. Tieto laná majú schopnosť nielen pokryť oblasti traumy, ale aj pripojiť sa k okolitému tkanivu.

Sekundárne symptómy spôsobené adhéziami a tkanivami jazvy vytvárajú tretí rozlišujúci faktor medzi týmito dvoma. Zlepšenia sa zmenšujú, keď tvoria a tiahnu tkanivá, do ktorých sú pripojené. To môže spôsobiť obmedzený pohyb a chronickú bolesť. Tkanivo zjazveného zvyčajne nespôsobuje problémy s ťažkosťami, pokiaľ nevedie k zablokovaniu alebo inému podobnému problému. Ak dôjde k zablokovaniu, môže dôjsť k vážnemu poškodeniu. Napríklad blokovanie srdca môže viesť k zníženiu prietoku krvi a kyslíku, ktorý cirkuluje krvou.

Priľnavosť a tkanivo jazvy, ktoré vedú k poškodeniu zdravotných problémov, sa môžu liečiť chirurgickým zákrokom. Aj keď môžu byť poškodené rezy odstránené, existuje riziko, že sa v reakcii môžu vytvoriť ďalšie adhézie alebo tkanivo jazvy. Väčšina chirurgických zákrokov na opravu poškodenia spôsobeného týmito abnormálnymi vláknami vlákien je úspešná pri odstraňovaní problematického tkaniva jaziev alebo priľnavosti s minimálnym extra traumou.