aké je spojenie medzi hypoxiou a copd?

Chronická obštrukčná pľúcna choroba (COPD) môže spôsobiť hypoxiu, kde telo nemá dostatok kyslíka na uspokojenie potrieb všetkých jeho orgánov a tkanív. Toto je známa komplikácia stavu, ktorý môže byť riešený rôznymi spôsobmi ako súčasť liečby pacienta. Niektoré možnosti na zvládnutie hypoxie môžu zahŕňať podávanie kyslíka, poskytovanie mechanickej ventilácie alebo zmenu polohy pacienta na spánok. Pacienti môžu byť tiež pravidelne hodnotení na príznaky, že majú nízku hladinu kyslíka.

U ľudí s CHOCHP je kombinácia emfyzému a chronickej bronchitídy obmedzená funkcia dýchacích ciest. Táto podmienka sa zvyčajne spája s fajčením, hoci nie vždy a je to postupná povaha. V priebehu času sa funkcia pľúc pacienta zníži, čím sa stáva stále ťažšie dýchať. Ťažké záchvaty kašľa sú bežne spojené s CHOCHP a pacienti môžu vyvolať bolestivý zápal dýchacích ciest. Hypoxia a CHOCHP sa bežne vyskytujú spoločne, pretože pacient nedostáva dostatok vzduchu.

To môže byť hlavným problémom v noci. Pacienti si môžu všimnúť, že majú bolesti hlavy alebo sa cítia pomaly, keď sa zobudia, čo je dôsledkom toho, že cez noc nie je dostatok kyslíka. Ak má lekár podozrenie z hypoxie súvisiacej s spánkom a COPD, môže byť potrebné, aby pacient nosil kyslíkovú masku v noci. Masky dodávajú pacientovi kyslík, aby obmedzili hypoxické symptómy ráno a zabránili dlhodobému poškodeniu.

Keď sa stav pacienta zhoršuje, môže sa stať, že hypoxia a spojenie s CHOCHP sa stanú väčším problémom. Pacient sa môže počas relatívne krátkej fyzickej aktivity postrádať dych a môže sa stretnúť s príznakmi, ako je blednutie a chladenie končatín. Poškodenie orgánov môže byť tiež potenciálnym problémom, najmä v mozgu, ktorý je veľmi citlivý na epizódy zníženého prívodu kyslíka. Riadenie hypoxie a CHOCHP je rozhodujúce pre kvalitu života a pohodlie pacienta.

Pravidelné monitorovanie môže zahŕňať testy funkcie pľúc, aby sa zistilo, ako dobre dýcha pacient, ako aj testovanie sýtosti kyslíkom. Toto kontroluje hladinu kyslíka v krvi, aby sa určilo, koľko je v obehu. Keď klesne, znamená to, že pacient nedostáva dostatok kyslíka a môže byť vystavený komplikáciám.

Nakoniec zápal dýchacích ciest a poškodenie spojené s CHOCHP môže byť tak závažné, že pacient už nie je schopný dýchať samostatne. Mechanická ventilácia môže byť ponúkaná ako voliteľná pomôcka pre pacienta, ktorý dýcha. Dlhodobá ventilácia prichádza so značnými rizikami, ako je infekcia dýchacích ciest, ale pacienti môžu považovať tieto lieky za prijateľné na predĺženie svojho života.