čo je renálna fascia?

Oblička obličiek je ochranná krycia obklopujúca obličku, ktorá je zložená z spojivového tkaniva, čo je forma silného vláknitého tkaniva, ktoré sa nachádza v ľudskom tele. Gerota kapsula alebo Gerota fascia sú alternatívne názvy pre obličkové fascie. Dve vrstvy tukového tkaniva obklopujú renálnu fasciu, jednu vrstvu nad ňou a jednu vrstvu pod ňou. Funkciou obličkovej fascie je bezpečné uloženie vrstiev tukových tkanív a iných typov tkaniva, ktoré ležia pod ňou, a chráni ich pred kolíziami spôsobujúcimi zranenia, ako je poškodenie orgánov spôsobené pádom alebo iným typom telesného nárazu.

Fasciae sa nachádzajú v celom tele a sú typom hustého pravidelného spojivového tkaniva, ktoré obsahuje husto preplnené zväzky kolagénových vlákien usporiadaných v jednom smere. Účelom fascie je spojiť štruktúry dohromady podobne ako obálka knihy, ktorá viaže a chráni stránky vo vnútri. Fasciae zapuzdrujú množstvo telových štruktúr, ako sú svaly, orgány, nervy a krvné cievy. Hoci fascia sú flexibilné štruktúry, môžu odolávať len napätiu z jedného smeru, pretože ich kolagénové vlákna sú jednosmerné na rozdiel od hustého nepravidelného spojivového tkaniva, ktoré odoláva napätiu pochádzajúcemu z viacerých smerov.

Ľudia majú dve obličky, ktoré majú tvar fazule. Obe obličky majú konkávny a konvexný povrch. Konkávny povrch, nazývaný renálny hilum, je miesto, kde renálna tepna vstupuje do obličiek a je tiež vtedy, keď obličkové žily a močovod vystupujú z obličiek.

Každá z obličiek je uzavretá a chránená renálnymi kapsulami, čo je vrstva silného vláknitého tkaniva. Pod renálnou kapsulou sedí renálna kôra, ktorá je súčasťou obličiek, ktorá je zodpovedná za proces ultrafiltrácie. Prívod krvi pre celé telo prechádza oblasťami renálnej kapsuly, kde sa toxíny odstránia z krvného obehu a nakoniec sa vylučujú močom. Pod renálnou kôrou je vnútorná časť obličiek nazývaná renálna medulla.

Okolo obličkových kapsúl je perinefrický tuk, ktorý je tiež známy ako perirenálny tuk alebo tuková kapsula obličiek a považuje sa za súčasť obličkových kapsúl. Vrstva tkaniva, ktorá obklopuje tuku v perirene, je obličková fascia, ktorá je sama obklopená vrstvou tukového tkaniva nazývaného paranefrický tuk. Okolo parareálneho tuku je peritoneum, čo je membrána tkaniva, ktorá vedie do brušnej dutiny.