čo je periorbitálny edém?

Parestbital edém je opuch tkanív okolo očí kvôli nahromadeniu a nahromadeniu tekutín. Často sa nepovažuje za chorobu samo o sebe, ale skôr za známku základnej poruchy. Jedinci s problémami v obličkách, srdci a pečeni sú vystavení vysokému riziku vzniku opuchov okolo očí, ako aj v iných častiach tela, ako sú nohy a nohy.

Akumulácia tekutín okolo očí je často spôsobená niekoľkými zdravotnými problémami. Pri kongestívnom zlyhaní srdca napríklad srdcová neschopnosť efektívne vyčerpať krv znižuje množstvo krvi do obličiek. Keď sa do obličiek dostávajú menej krvi, bunky v obličkách sú často postihnuté. To často vedie k neschopnosti obličiek správne odfiltrovať vodu, čo vedie k hromadeniu vody v tkanivách. Ďalšie stavy vedúce k periorbitálnymu edému sú zlyhanie obličiek, nefrotický syndróm a ochorenia pečene.

Nefrotický syndróm je porucha obličiek, kde pacienti majú nízke hladiny bielkovín v krvi, pretože ich strácajú močom. Deti trpiace nefrotickým syndrómom často trpia periorbitálnym edémom. Nie všetky deti s týmto ochorením však trpia nefrotickým syndrómom. Ďalšie príčiny u detí zahŕňajú očné infekcie a alergiu.

Otok okolo očí sa všeobecne vyskytuje po prebudení, väčšinou kvôli pôsobeniu gravitácie pri ležaní. Často je asymptomatická, alebo zvyčajne nevykazuje žiadne príznaky. Niektoré prípady sa však môžu stať závažným a zasahovať do normálneho otvárania očí a znižovania zorného poľa. V takýchto prípadoch sa spojivka alebo biela časť oka často stáva červenou alebo zapálenou. Zápal očí môže viesť k vzniku krustovania, bolestivosti a spánku spôsobuje ťažkosti pri otvorení očí.

Srdcovým lekárom, lekárom na obličkách alebo gastrointestinálnym lekárom sa môžu podávať pacienti s periorbitálnym edémom. Pacienti s periorbitálnym edémom sú často podrobení testu na vylúčenie možných problémov so srdcom, pečeňou a obličkami. Lekári často liečia pacientov s periorbitálnym edémom najprv riešením základného ochorenia. Zvyčajne odporúčajú zníženie príjmu potravín bohatých na soľ alebo sodík. Niektorí pacienti dostanú tiež diuretiká, skupinu liekov, ktoré podporujú vylučovanie vody, aby pomohli telu zbaviť nadbytočných tekutín.