čo je nazálny herpes?

Nazálny herpes sú pľuzgiere a rany v nosu a okolo nosa, ktoré sú spôsobené vírusom herpes simplex (HSV). Sú tiež bežne vyskytujúce sa v ústach a okolo úst, pohlavných orgánov a zadku, avšak môžu sa objaviť takmer všade na tele. Tieto vredy môžu byť nepríjemné a neatraktívne a môžu sa u niektorých osôb vyskytnúť často. Hoci nosový herpes nie je smrteľný, pre ľudí s chronickými chorobami a deťmi môže byť vážna infekcia alarmujúca.

Horúčkové pľuzgiere, opary a herpes simplex vírus typu 1 sú všetky vymeniteľné názvy pre nosový opar. Obvykle sú to blistre, ktoré sú naplnené čírou tekutinou. Bohužiaľ, nosový herpes môže tiež viesť k hlbším ranám v oblasti nosa, najmä ak sa nakazia.

Existujú dva typy infekcií nosových herpes – primárne infekcie a recidivujúce infekcie. Hoci sa väčšina jedincov nakazí, keď sú vystavení vírusu herpesu, len asi desať percent sa rozvinie v skutočnej bolesti. Pri primárnej infekcii sa vredy najprv objavia dva až dvacet dní po tom, ako jednotlivec kontaktoval infikovanú osobu. Navyše primárne infekcie vredy trvajú kdekoľvek od týždňa do desiatich dní. Akonáhle sa primárne infekcie rany vyliečia, pravdepodobne nie je jazva, ale vírus nikdy neopustí telo.

Opakované infekcie zvyčajne nie sú také závažné ako primárna infekcia. Opakovanie môže nastať na tom istom mieste alebo na blízkom mieste. Bohužiaľ, recidivujúce infekcie sa môžu vyskytnúť každých pár týždňov alebo môžu trvať mesiace. Zvyčajne sú recidivujúce infekcie zapríčinené inými faktormi, ako je slnko, stres, horúčka alebo trauma, alebo sa môžu vyskytnúť bez akéhokoľvek dôvodu.

Nosový herpes sa zvyčajne dostáva z úzkého kontaktu s inými ľuďmi. Ľahko sa chytia a ľahko sa šíria. Môžu byť prenášané zo zdieľania uterákov, obličejových látok alebo dokonca aj po ostatných ľuďoch. Mnohí ľudia dostanú prvý záchvat nosového oparu, keď sú deti a potom trpia recidivujúcimi infekciami v nasledujúcich rokoch. Môžu byť liečené antivírusovými liekmi a existuje množstvo voľnopredajných liekov, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky.

Viac informácií o nosovom herpete získate u dermatológa. On alebo ona bude schopná uviesť, či vredy v nose sú v skutočnosti výsledkom herpes simplex typu 1, alebo ak jedinec trpí iným problémom. Existuje niekoľko ďalších ochorení a zdravotných stavov, ktoré napodobňujú nosový herpes, takže lekárske stanovisko je vždy bezpečnejšie ako akákoľvek autodiagnostika.