čo je atrofia penisu?

Atrofia penisu je redukcia veľkosti penisu, ktorá môže byť výsledkom starnutia alebo choroby. Tento konkrétny orgán prirodzene rastie a zmenšuje veľkosť, v závislosti na situačných faktoroch, ako je vzrušenie a extrémne zima. Atrofia však predstavuje dlhodobú zmenu veľkosti alebo tvaru penisu alebo štruktúry, ako je predkožka. Pacient, ktorý zaznamená takéto zmeny, môže o nich diskutovať s urológom, ktorý môže vykonať hodnotenie, aby sa dozvedel viac o príčine a poskytol niektoré odporúčania na liečbu.

Ako muži stárnu, premiestňovanie usadenín telesného tuku môže spôsobiť, že penis sa zdá menší, hoci to v skutočnosti nie je. Starší muži nakoniec začnú rozvíjať atrofiu penisu, zvyčajne po približne 60 rokoch, v dôsledku zníženého krvného obehu do orgánu. Ľudia s stavmi, ako je ateroskleróza, to pravdepodobne zaznamenávajú, pretože plaky v tepnách bránia toku krvi a tkanivá v penise sa začnú zmenšovať. Erekcie tiež majú tendenciu byť menšie, pretože sa spoliehajú na dostatok krvi.

Ďalšou možnou príčinou atrofie penisu je pokles hladín testosterónu. Toto sa často vyskytuje ako súčasť systémového ochorenia alebo v priebehu liečby stavu, akým je napríklad rakovina prostaty. Muži zaznamenajú aj ďalšie príznaky, ako napríklad zmenšovanie semenníkov. Endokrinológ môže vykonať krvný test, aby zistila, či hladiny testosterónu sú normálne a či hormonálna liečba je vhodná pre pacienta. Užívanie testosterónu môže ľudí vystaviť riziku vedľajších účinkov a je potrebné zvážiť výhody a nevýhody pred tým, ako sa začnete liečiť.

Choroby spojivového tkaniva zahŕňajúce penis môžu tiež prispieť k tomuto stavu. Pacienti môžu zaznamenať ďalšie príznaky, ako zmenu zakrivenia penisu, ťažkosti s udržaním a udržaním erekcie a zmeny v štruktúre alebo farbe pokožky. Lekár by mal vyšetriť pacienta a uskutočniť rozhovor a môže byť potrebné vykonať niektoré testy na určenie pôvodu ochorenia a vypracovanie účinného liečebného plánu.

Atrofia penisu môže spôsobiť, že sa muži cítia nepríjemne. Pacienti, ktorí sa liečia, by mali diskutovať o svojich obavách s lekárom. Väčšina zdravotníckych pracovníkov chápe, že aj keď nemusí byť medicínsky potrebné riešiť zmeny v tvare alebo veľkosti penisu, pretože nemusia byť nebezpečné, môže byť užitočné pre duševné zdravie pacienta preskúmať niektoré možnosti na odstránenie problému. V prípadoch, keď je atrofia sprevádzaná erektilnou dysfunkciou, liečba môže mať významný rozdiel v kvalite života pacienta.