aký je vzťah medzi omeprazolom a krvným tlakom?

Použitie omeprazolu je v prvom rade problémom s žalúdkom spôsobeným kyselinou, ako sú vredy, gastroezofageálny reflux (GERD) a pálenie záhy. Pre pacienta, ktorý tiež trpí problémami s krvným tlakom, sa vzťah medzi omeprazolom a krvným tlakom stáva kritickým faktorom. Vysoký krvný tlak sa považuje za zriedkavý vedľajší účinok omeprazolu, ale liek obsahuje sodík, ktorý môže narušiť diétu, ktorá je náchylná na sodík. Mali by sa zvážiť liekové interakcie medzi omeprazolom a niektorými liekmi s vysokým krvným tlakom a niekedy sa používa omeprazol na boj proti niektorým negatívnym následkom liečby krvného tlaku. Účinky omeprazolu na tehotenstvo by mali byť zvážené aj proti prínosom lieku.

Tí, ktorí sa zaoberajú používaním omeprazolu a jeho účinkov na krvný tlak, by mali zvážiť, že liek môže spôsobiť vysoký krvný tlak. Hypertenzia je uvedená ako jedno z kardiovaskulárnych rizík Omeprazolu. Treba však poznamenať, že bola hlásená ako zriedkavý dôsledok užívania liekov.

Jedným z možných problémov pre kombinácie omeprazolu a krvného tlaku je obsah sodíka lieku. Každý balík prášku obsahuje 460 mg sodíka a každá kapsula obsahuje 304 mg sodíka. U jedincov s obmedzenou stravou v dôsledku vysokého krvného tlaku by to bolo potrebné vziať do úvahy.

Niektoré liekové interakcie s omeprazolom môžu byť tiež nebezpečné pre tých, ktorí majú problémy s krvným tlakom. Jedným z vedľajších účinkov omeprazolu je zvýšenie krvnej hladiny, takže niektoré lieky na krvný tlak, ako je warfarín a klopidogrel, budú menej účinné. Potreba omeprazolu a potreba liekov na krvný tlak by mala byť hodnotená u lekára, aby bolo možné upraviť dávkovanie omeprazolu alebo zvoliť iný liek.

Nepriamy vzťah medzi omeprazolom a krvným tlakom zahŕňa niektoré lieky predpísané na zníženie krvného tlaku. Niektoré z týchto liekov obsahujú blokátory kalciového kanála, ktoré môžu mať negatívne vedľajšie účinky na žalúdok, ako je zvracanie. Omeprazol sa niekedy používa na potlačenie žalúdočných problémov v dôsledku užívania liekov na hypertenziu.

Tehotné ženy môžu mať ako pálenie záhy, tak zvýšený krvný tlak, a môžu sa zaujímať o vzťah medzi omeprazolom a krvným tlakom. Údaje sú obmedzené v súvislosti s účinkami užívania omeprazolu a tehotenstva, preto by sa mali brať len vtedy, ak prínos lieku prevažuje nad rizikom. Niektoré štúdie na zvieratách ukazujú priamu koreláciu medzi liekmi a problémami s plodom.