aký je vzťah medzi kortikosteroidmi a akné?

Vzťah medzi kortikosteroidmi a akné je, že kortikosteroidy sa príležitostne používajú na liečbu tohto ochorenia. Ak pacient trpí ťažkým akné, charakterizovaným cystami a uzlíkmi v priemere 5 mm, kortikosteroidné snímky sa často používajú ako liečba. Steroidy obsahujú protizápalové vlastnosti a preto môžu byť použité na zníženie zápalu pri akne. Niektorí lekári a klinické štúdie naznačujú, že kortikosteroidy môžu v skutočnosti zhoršiť alebo spôsobiť akné, ale toto tvrdenie je horko diskutované. Podstata známa ako akné kortikosteroidov sa môže prejaviť u adolescentov liečených kortikosteroidmi, ale toto sa zvyčajne môže objasniť redukciou dávkovania.

Vo väčšine prípadov je spojenie medzi kortikosteroidmi a akné, že kortikosteroidy sa používajú na zníženie zápalu spôsobeného akné. Steroidy sa bežne používajú na zníženie zápalu a časti pokožky postihnutej akné zažívajú bolestivý zápal okolo zablokovaných pórov. Existuje veľa liečby nesteroidnými akné, ale kortikosteroidy zvyčajne poskytujú rýchlejší výsledok, ktorý môže zlepšiť morálnu morálku pacientov a ich ochotu pokračovať v liečbe. Kortikosteroidy môžu tiež znížiť pravdepodobnosť zjazvenia v dôsledku ťažkej akné.

Ťažké akné je často charakterizované veľkými cysty alebo uzly, ktoré začínajú pomerne hlboko v koži. Tieto cysty môžu byť pre pacienta bolestivé a často sú nevzhľadné a spôsobujú jazvy. Spojenie medzi dvoma spôsobmi injekcií kortikosteroidov priamo do postihnutej oblasti môže znížiť zápal a urýchliť hojenie. Keď sa cysta alebo uzlík injekčne aplikuje kortikosteroidom, zápal znižuje, znižuje bolesť cítenú pacientom a hrudka začína liečiť. Topické liečby sú často zbytočné pri boji s ťažkým akné, pretože zápal začína príliš hlboko v koži.

Napriek všeobecne pozitívnemu vzťahu medzi kortikosteroidmi a akné je známe, že liek v niektorých prípadoch exacerbuje akné. Toto je obzvlášť výrazné v prípade dospievajúcich a môže viesť k akné kortikosteroidov, čo v podstate znamená, že liek indukuje viac akné u pacienta. Zníženie dávkovania zvyčajne postačuje na boj proti tejto problematike, pretože liek je často potrebný na liečbu inej choroby. Niektoré štúdie tiež ukázali možný vzťah medzi inhaláciou kortikosteroidov a akné.

Kortizón, jeden typ kortikosteroidu, sa prirodzene vytvára v tele. To znamená, že existuje veľmi malá pravdepodobnosť, že pacienti budú alergickí na ne alebo budú mať akékoľvek nežiaduce reakcie. Kortikosteroidy a akné sa preto môžu zvyčajne kombinovať s malým záujmom o vedľajšie účinky. Je možné, že pacienti pocítia, že postihnutá oblasť sa potopí do kože ako kráter, reakcia známa ako atrofia. To sa zvyčajne vyčerpáva v priebehu niekoľkých mesiacov.