aký je rozdiel medzi diazepamom a klonazepamom?

Hoci diazepam a klonazepam sú súčasťou tej istej triedy liekov a zdieľajú niekoľko charakteristík, existujú medzi týmito dvoma kľúčovými rozdielmi. Tieto lieky sa vyrábajú vo viacerých formách, čo umožňuje rôzne spôsoby požitia. Odporúčajú sa aj pri rôznych podmienkach a súvisia s rôznymi vedľajšími účinkami. Konzultácia s lekárom je potrebná na určenie vhodného lieku pre špecifické situácie.

Diazepam a klonazepam patria do benzodiazepínovej skupiny antikoncepčných liekov a často sú predpísané ako súčasť plánu liečby úzkostných porúch. Lieky v tejto triede liekov zvyšujú účinky gama-aminomaslovej kyseliny v mozgu. Táto kyselina umožňuje komunikáciu medzi nervovými bunkami. Diazepam a klonazepam lieky môžu byť použité na inhibíciu nadmernej mozgovej aktivity, ktorá môže viesť k úzkosti alebo niektorým iným typom psychiatrických porúch. Tak ako iné lieky v benzodiazepínovej triede, diazepam a klonazepán sú dostupné len na lekársky predpis a nemali by sa užívať, pokiaľ nie sú nariadené lekárom ako súčasť plánu liečby.

Aj keď sú tieto lieky široko predpísané na liečbu úzkostných porúch, sú často predpísané na liečbu iných problémov. Diazepam sa môže použiť ako súčasť plánu liečby niektorých neurologických ochorení vrátane tremorov, deliria a záchvatov. Tento liek sa môže použiť aj na liečbu halucinácií súvisiacich s odvykaním alkoholu. Clonazepam je predpísaný pre určité typy záchvatov, ako sú aknétické záchvaty, záchvaty petit mal a Lennox-Gastautov syndróm.

Diazepam aj klonazepam sú dostupné v rôznej sile v tabletovej forme. Diazepam sa tiež vyrába do kvapalného roztoku, injekčného a rektálneho gélu. Zatiaľ čo klonazepam je dostupný v tradičnej forme tabliet, lieky sa tiež vyrábajú vo forme dezintegrujúcich tabliet. Tieto lieky sú určené na skladovanie pri izbovej teplote.

Užívanie niektorého z týchto liekov môže spôsobiť vedľajšie účinky. Časté vedľajšie účinky spojené s užívaním diazepamu zahŕňajú stratu rovnováhy, ospalosť a únavu. Svalové kŕče, hnev, dvojité videnie, zmätenosť a nedostatok spánku sú zriedkavé vedľajšie účinky diazepamu. Medzi časté vedľajšie účinky spojené s klonazepamom patria slabosť, poruchy spánku, sedácia a bolesť hlavy. Osoba, ktorá zažíva závažné vedľajšie účinky z týchto liekov, by mala ísť na pohotovosť alebo okamžite kontaktovať svojho lekára.

Tieto lieky, rovnako ako všetky benzodiazepíny, sú spojené s možným poškodením plodu, preto sa neodporúča používať u tehotných žien. Keďže diazepam a klonazepam môžu prechádzať materským mliekom, ženy, ktoré dojčia, tiež nemajú užívať tieto lieky. Pravidelné užívanie vyšších dávok benzodiazepínov po dlhšiu dobu môže viesť k závislosti. Náhle prerušenie liečby diazepamom alebo klonazepamom môže viesť k príznakom odvykania, ako je nevoľnosť, vracanie, potenie, bolesť hlavy alebo závrat.