aký je rozdiel medzi aspirínom a paracetamolom?

Aspirín a paracetamol pôsobia na zníženie bolesti a zníženie horúčky, ale sú aktívne v rôznych oblastiach tela a poskytujú rôzne ďalšie výhody. Aspirín tiež obmedzí zápal a poskytne protizrážanlivosť, zatiaľ čo paracetamol tieto výhody neponúka. Najlepší liek, ktorý užívate, závisí od pacienta a situácie. Obe lieky sú ľahko dostupné prostredníctvom lekární a pacienti môžu chcieť hovoriť s lekárom o najvhodnejšom lieku pre svoje potreby.

Tiež známy ako acetaminofén, paracetamol je inhibítor prostaglandínu a pôsobí tým, že obmedzuje tvorbu cyklooxygenázy, chemickej zlúčeniny, ktorú telo používa na prenos bolestivých signálov. Aspirín je tiež inhibítor prostaglandínu, ale pôsobí na rôzne zlúčeniny, ako sú tromboxány.

Ako aspirín, tak aj paracetamol zablokujú signály bolesti a uľahčujú pacientov pocit pohodlia. Paracetamol pôsobí primárne na receptory pre bolesť v centrálnom nervovom systéme a blokuje signál predtým, ako dosiahne mozog. Aspirín pôsobí lokálne na mieste bolesti, aby ho prestala produkovať bolestivé signály. Zníži tiež zápal, ak je prítomná zápalová reakcia. Horúčka klesne s oboma liekmi u pacientov, ktorí vyvinuli teplotu.

Aspirín má tendenciu byť ťažší na gastrointestinálnom trakte ako paracetamol, čo môže byť dôvodom na obavy u pacientov so žalúdočnými problémami. Aspirín aj paracetamol môžu byť potenciálne nebezpečné pre pečeň, ak sa užívajú vo veľkých množstvách. Pacienti musia dbať na dávky a načasovanie, aby sa uistili, že dostanú dostatok liekov, ale neohrozia ich pečeň. Ak sa u pacienta predávkovanie vyžaduje rýchle ošetrenie v nemocnici.

V prípade problémov, ako je bolesť hlavy, môže byť paracetamol lepšou voľbou, pretože zablokuje bolesť a pacienta sa cíti pohodlnejšie bez gastrointestinálnych vedľajších účinkov. Aspirín môže byť tou najlepšou voľbou aj vtedy, keď má pacient zápal, pretože liek bude liečiť príčinu bolesti a blokovať signály súčasne. Pacienti, ktorí vážia aspirín a paracetamol, aby rozhodli o najlepšom lieku, by mali zvážiť, či potrebujú protidrogové vlastnosti pri ich liečení.

Pacienti môžu dlhodobo užívať aspirín ako terapeutické opatrenie na zabránenie vzniku krvných zrazenín. Liečba aspirínom by sa mala sledovať len pod lekárskym dohľadom a je dôležité si uvedomiť, že liek nebude riešiť bolesť a zápal, len znižuje náchylnosť na zrážanlivosť. Vyššie dávky budú potrebné na liečbu bolesti.