aké je spojenie medzi únavou a vysokým krvným tlakom?

Únava a vysoký krvný tlak sú spojené viacerými spôsobmi. U ľudí s chronickým vysokým krvným tlakom, ktorí nedostávajú liečbu, môže byť príznakom aj únava, ako aj indikátor poškodenia kardiovaskulárneho systému. Navyše niektoré lieky používané na zvládanie vysokého krvného tlaku majú únavu ako vedľajší účinok, najmä počas obdobia prispôsobenia, keď pacienti najskôr začnú užívať liek. Vysoký krvný tlak je zvyčajne spojený so súhrnom iných symptómov.

Vysoký krvný tlak, tiež známy ako hypertenzia, je definovaný ako bod, kedy meranie krvného tlaku začína dosiahnuť 140/90 alebo viac. Mnoho ľudí nemá príznaky, najmä v počiatočnom štádiu, a zvýšený tlak priamo nespôsobuje únavu. Ak sa pacientovi nelieči, chronická hypertenzia začne poškodzovať orgány tela vrátane obličiek, srdca, očí a mozgu.

Ak sú orgány poškodené v dôsledku vysokého krvného tlaku, môže sa pacient rýchlo stať unavený. On alebo ona môže tiež príznaky ako nevoľnosť, rozmazané videnie a zmätok, v závislosti na tom, ktoré orgány sú poškodené a rozsah poškodenia. Takéto príznaky môžu viesť pacienta k tomu, aby vyhľadal lekársku pomoc a ak ešte nebol zistený vysoký krvný tlak, bude pravdepodobne diagnostikovaný v tejto dobe. Lekár sa tiež pýta na príznaky, aby zistil závažnosť a trvanie problému.

Pacienti s vysokým krvným tlakom, ktorí začnú užívať lieky na zvládanie, keď iné opatrenia nefungujú, môžu tiež vyvolať únavu. V tomto prípade sú únava a vysoký krvný tlak spojené, pretože keď ľudia najskôr začnú užívať lieky, telo dokáže snímať znížený krvný prietok, keď krvný tlak začne klesať. To môže spôsobiť závrat a únavu, kým sa telo neupraví na normálnejší krvný tlak. V tomto bode by sa pacient mohol začať cítiť lepšie. Pacienti, ktorí užívajú lieky, ktorí utrpeli únavu, môžu počas lehoty na úpravu diskutovať o možnosti dovolenky s lekárom s lekárom, ak pocítia, že únava je oslabujúca.

Ľudia sa môžu vyhnúť únave a iným problémom tým, že okamžite začnú s akýmkoľvek krvným tlakom. V počiatočných štádiách môže byť hypertenzia zvládnuteľná pri diéte a cvičení predtým, než sa začne akékoľvek poškodenie alebo ak je potrebná medikácia. Keď sa merania krvného tlaku vykonávajú pravidelne, ľudia dokážu identifikovať zvýšenie krvného tlaku, keď sa problém stále dá ľahko liečiť.