aká je vhodná dávka aspirínu?

Aspirín, tiež označovaný ako kyselina acetylsalicylová, je liek používaný na širokú škálu použití. Jedná sa o salicylátové liečivo a odporúča sa na rôzne stavy, vrátane zápalu, horúčky a bolesti. Aspirín môže mať aj množstvo nepríjemných vedľajších účinkov, najmä krvácanie do žalúdka, tinitus a vredy, najmä ak je prekročená odporúčaná dávka. Z tohto dôvodu je dôležité ubezpečiť sa, že užívate predpísanú dávku aspirínu, najmä v prípadoch mladých, starších alebo ťažko postihnutých.

Najprv treba poznamenať, že vhodná dávka aspirínu pre dieťa s horúčkou nie je vôbec. Hoci v minulosti mnohí ľudia dali deťom aspirín na zmiernenie horúčky, v súčasnosti je veľmi odporúčané proti. Je to preto, že deti, najmä tie, ktoré trpia na ovčie kiahne alebo príznaky podobné chrípke, majú riziko vzniku zriedkavého stavu známeho ako Reyeho syndróm. Môže to spôsobiť opuch mozgu a pečene a ak sa okamžite nezistí, môže to byť smrteľné. Z tohto dôvodu je dôležité vyhnúť sa podávaniu aspirínu deťom s horúčkami.

Mnoho ľudí používa termín aspirín špecificky odkazuje na verziu kyseliny acetylsalicylovej vyrábanú spoločnosťou Bayer. V tomto prípade je jedinou tabletou dávka 325 mg aspirínu s neúčinnými zložkami vrátane kukuričného škrobu, celulózy, triacetínu, hypromelózy a karnaubského vosku. V iných regiónoch môžu tablety obsahovať viac alebo menej aspirínu a mali by ste sa skontrolovať, či sa rozhodnete o vhodnej dávke. Ak existujú nejaké pochybnosti, poraďte sa s lekárom pred požitím.

U dospelých, ktorí liečia horúčku, jedna alebo dve z týchto tabliet je odporúčaná dávka aspirínu, celkovo buď 325 mg alebo 650 mg aspirínu naraz. To sa môže opakovať každé tri alebo štyri hodiny a môže sa opakovať až šesťkrát za deň. Žuvacie pilulky by sa mali úplne žuť a prehltnúť a ne-žuvacie látky sa majú užívať s plným pohárom vody. Úplná dávka aspirínu môže u niektorých ľudí spôsobiť žalúdočnú nevoľnosť, takže niekedy sa odporúča užívať dávku s mliekom alebo jedlom, aby ste znížili bolesti žalúdka.

U dospelých, ktorí užívajú kyselinu acetylsalicylovú, aby sa znížilo riziko mŕtvice, odporúčaná dávka aspirínu je kdekoľvek medzi 75 mg až 325 mg denne. U dospelých, ktorým sa podáva aspirín ako dočasná liečba ihneď po infarkte, sa má jedna tableta ihneď žuvať. A pre tých, ktorí užívajú aspirín na zníženie rizika srdcového infarktu, najčastejšou dávkou je jedna tableta jedenkrát denne, ale pred začatím režimu preventívneho aspirínu by sa mal konzultovať s lekárom.

Okrem bežného Bayerovho aspirínu 325 mg má Bayer aj množstvo liekov obsahujúcich menej kyseliny acetylsalicylovej. Tento aspirín, známy ako nízkodávkovaný aspirín, obsahuje len 81 mg kyseliny acetylsalicylovej, čo sa rovná iba jednej štvrtine normálneho aspirínu. Ďalšie veľkosti zahŕňajú väčšiu kapsulu s obsahom 500 mg a ešte väčšiu kapsulu s obsahom 650 mg, ktorá sa rovná dvom normálnym tabletám. Množstvá aspirínu môžu byť tiež niekedy označované ako zrná, pričom 325 mg tableta sa rovná 5 zrnám, 81 mg tableta sa rovná 1,25 zrnám, 500 mg kapsula sa rovná 7,7 zrnách a 650 mg kapsula sa rovná 10 zrn.