čo je metylfenidát?

Metylfenidát je pravdepodobne najznámejšou značkou ako Ritalin® a Concerta®. Je to stimulant, ktorý je často predpísaný na liečbu stavov, ako je porucha pozornosti a hyperaktivita (ADHD). Liek má iné schválené použitia a niektoré použitie mimo označenia alebo tie, ktoré nie sú schválené organizáciami, ako je Food and Drug Administration (FDA). Vo vhodnom kontexte môže byť liek veľmi účinný, ale môže mať ťažký profil vedľajších účinkov a je vystavený zneužitiu alebo vzniku závislosti.

Jednou z ďalších podmienok, pri ktorých sa metylfenidát považuje za užitočný, je narkolepsia. To spôsobuje, že ľudia sú veľmi ospalí a možno dokonca aj zaspávajú počas dňa. Ďalšou poruchou, ktorú môže metylfenidát liečiť úspešne, je syndróm posturálnej ortostatickej tachykardie, ktorý vytvára hlboké zmeny srdcovej frekvencie, keď sa ľudia pohybujú z ležiacej do sediacej polohy.

Použitie metylfenidátu mimo označenie sa naďalej rozširuje. Predpokladá sa, že je potenciálnou alternatívou k antidepresívnym liekom. Stimulačné vlastnosti lieku často vedú k potlačeniu chuti do jedla a niektorí ľudia užívajú tento liek na zvýšenie stratégií straty hmotnosti.

Existuje mnoho spôsobov, ako tento liek užívať. Aj keď forma piluliek je najbežnejšia, môžu byť k dispozícii aj iné veci ako záplaty. Dávkovanie je premenlivé a je založené na osobe, veku a stave. Vzhľad každého lieku sa môže líšiť, pretože existuje veľa generických a obchodných značiek. Niektoré typy sa dodávajú vo forme s predĺženým uvoľňovaním (ER), ktorá môže znížiť počet potrebných tabletiek na dennej báze alebo poskytnúť širšie pokrytie symptómov dlhšiu dobu každý deň.

Tento liek má vedľajšie účinky, ktoré môžu zahŕňať napríklad nevoľnosť a potlačenie chuti do jedla. U dospelých sa tieto nemusia týkať, ale u detí môže extrémne potlačenie chuti do jedla viesť k slabému nárastu rastu. Ďalšie mierne vedľajšie účinky spojené s metylfenidátom zahŕňajú ťažkosti so spánkom, zvýšenie nervozity, pocity na koncoch a ihly na končatinách, závraty, bolesti hlavy a nadmerné potenie. Nie všetci ľudia majú všetky vedľajšie účinky a veľa ľudí ich skúma len krátko.

Závažnejšie vedľajšie účinky vyžadujú okamžitý kontakt s lekárom, medzi ktoré patrí rozvoj samovražedných myšlienok alebo vážnej depresie, agresívne správanie alebo myšlienky, búšenie alebo pretekanie srdcovej frekvencie, veľmi ťažká peelingová vyrážka, veľmi vysoký krvný tlak, nezvyčajný mimovoľný pohyb svalov a pocit mdloby , Anafylaktická reakcia na liek je možná a môže zahŕňať príznaky žihľaviek, ťažkosti s dýchaním a opuchnutú tvár, jazyk a pery. Ak sa objavia tieto príznaky, získajte núdzovú pomoc.

Metylfenidát je návykový. Pri vhodnom použití sa vyskytuje závislosť, ale je možné ju zvládnuť znížením medikácie. Problémy sú väčšie, ak sa droga používa ilegálne, čo je často preto, že k nej má toľko detí a mladých dospelých. Iba predpísané lieky by mali tento liek používať pod dohľadom a dohľadom lekára, iné použitie vážne ohrozuje zdravie a porušuje zákony. Každý, kto užíva túto drogu nezákonným spôsobom, by mal dostať drogové poradenstvo.