aký je rozdiel medzi chronickým a akútnym zdravotným stavom?

Existuje nejaké nedorozumenie, keď lekári alebo laici používajú termín akútny alebo chronický zdravotný stav. To má veľa čo do činenia so skutočnosťou, že ľudia niekedy označujú za seba, že majú akútnu bolesť a akútna môže byť v niektorých prípadoch definovaná ako závažná. Problémom je, že mnohí ľudia, ktorí majú chronický stav, môžu byť v silnej bolesti, takže rozdiely je potrebné lepšie pochopiť.

V podstate je akútny zdravotný stav, ktorý je normálne krátky s náhlym nástupom. Ak sa odrežete alebo dostanete zima, považujú sa za akútne stavy. Vyskytujú sa obvykle bez varovania.

Naproti tomu chronický zdravotný stav je ten, ktorý trvá dlho a často sa pomaly rozvíja. Ak máte chronickú bolesť, znamená to, že trpíte bolesťou dlhší čas. Ak trpíte chronickým ochorením, môže to trvať celý život. Väčšina autoimunitných ochorení ako HIV, Lupus alebo Hashimotova choroba sú charakterizované ako chronické, zatiaľ čo priemerná chrípka alebo chrípka je akútna. Tam je koniec v očiach a vy sa zotavíte. To neznamená, že tento typ ochorenia je nevyhnutne celoživotný. Mnoho ľudí sa zotavuje z chronických podmienok, ale môže trvať dlhšie, než by sa zotavilo z choroby, ktorá je akútna.

Akútna sa môže týkať aj prvej fázy choroby alebo jej nástupu príznakov. Navyše niektoré stavy sú chronické, dokonca aj vtedy, keď dochádza k remisii príznakov. Môžete napríklad začať dostávať migrény. Dokonca aj vtedy, ak ste zažili dni, kedy nedosiahnete migrény, ale stále ich stále trpezlivo trpíte, trpíte chronickými migrénami, pretože symptómy sa naďalej objavujú. Príležitostne môžete mať migrénu alebo máte len jednu, v takom prípade by sa táto choroba považovala za akútnu.

Niektoré choroby môžu začať ako akútne zdravotné ťažkosti a stať sa chronickými. Šarlátová horúčka, spôsobená vírusom streptokokov, keď sa nelieči antibiotikami, môže vytvoriť nedostatočnú srdcovú funkciu tým, že vytvorí bakteriálnu endokarditídu a bakteriálne bunky rastúce v srdcových chlopniach. Pred príchodom antibiotík zomrelo mnoho ľudí po roste šarlami kvôli tomuto typu infekcie. To, čo začalo ako akútna šarlach, sa stalo chronickým stavom.

Akútne poranenie môže tiež spôsobiť chronický stav. Ak ste ublížili chrbtom a liečba vám zanecháva zbytkovú bolesť, mnoho mesiacov po zranení ste vyvinuli chronickú lekársku bolesť. Iným typom chronického zdravotného stavu spôsobeného počiatočným akútnym poranením je zostatková paralýza po nehode. Čo začína ako akútne, stáva sa chronickým.

Pri dobrých lekárskych zákrokoch sa mnohé akútne stavy nikdy nestanú chronickými zdravotnými problémami V niektorých prípadoch je však choroba alebo zranenie taká vážna, že ju nemožno vyliečiť alebo úplne ošetriť lekárskou starostlivosťou. Chronické, nevyliečiteľné ochorenia alebo zranenia sú zmiernené, pretože je možné, aby pacienti mohli žiť čo najpriaznivejšie.