aké je liečba cysty krku?

Liečba cysty krku závisí od množstva faktorov vrátane typu cysty, miesta a či sú prítomné akékoľvek obťažujúce príznaky. Mnohé z týchto cyst nie sú považované za medicínsky významné a žiadna liečba nie je potrebná. Ak je infekcia prítomná, môže cyst liečiť antibiotikami. Cysta, ktorá sa vyvíja v dôsledku dysfunkcie štítnej žľazy, môže byť liečená liekmi na predpis, ktoré sú určené na liečbu základných stavov. Príležitostne môže byť potrebné chirurgické odstránenie cysty, chemoterapie alebo radiačnej liečby.

Je dôležité konzultovať s lekárom, ak sa vyvinie cysta krčka, aby sa zabezpečila presná diagnóza. Väčšina cyst, ktoré sa vyvíjajú v tejto oblasti tela, je relatívne neškodná a môže zmiznúť sama bez akéhokoľvek lekárskeho zásahu. Ak sú prítomné iné príznaky, ako napríklad bolesť alebo horúčka, môže byť potrebné ďalšie hodnotenie a séria diagnostických testov na nájdenie priamej príčiny tvorby cyst.

V prípadoch, keď je cysta spojená s prítomnosťou infekcie, sa zvyčajne predpisujú antibiotiká a pacient môže byť požiadaný o návrat k lekárovi po ukončení antibiotickej liečby. Ak zostane cysta, je možné objednať ďalšie testy, aby sa vylúčili akékoľvek závažné komplikácie. Pokiaľ neexistuje žiadna hlavná príčina cysty a nie sú žiadne obťažujúce príznaky, lekár si môže zvoliť prístup čakania a vidieť, pričom pravidelne vyšetruje cysty pre akékoľvek zmeny.

Krvné testy často určujú, či je cysta spojená s dysfunkciou štítnej žľazy. Ak je táto podmienka prítomná, môžu sa podať lieky na liečbu špecifickej formy prítomnosti ochorenia štítnej žľazy. Ak cysta zostane po liečbe alebo ak začne rásť, je potrebné preskúmať ďalšie možnosti invazívnej liečby.

Chirurgické odstránenie cysty krku je pomerne neobvyklé a typicky sa používa ako posledná možnosť, keď iné formy liečby nepriniesli adekvátne výsledky. Vo väčšine prípadov sa tento typ operácie vykonáva ambulantne a pacient sa môže vrátiť k normálnym aktivitám. Zriedka môže byť cysty krku spôsobené nádorom alebo inou formou rakoviny. Ak sa chirurgické odstránenie cysty nezbaví všetkých rakovinových buniek, chemoterapia alebo ožarovanie sa môžu stať nevyhnutnými. Dohľadujúci lekár môže pracovať s pacientom na vytvorení individuálneho liečebného plánu založeného na špecifických zdravotných potrebách.