čo je zložitá práca?

Zatiaľ čo práca a doručenie môžu trvať veľmi dlho, niektoré ženy majú to, čo sa nazýva zrážková práca. To je, keď celkový čas medzi začiatkom pôrodu a narodením je tri hodiny alebo menej. Nie je to tak bežné, ale za určitých okolností sa môže vyskytnúť a má jedinečný súbor problémov, ktoré treba starostlivo spravovať.

Príznaky zrážkovej práce môžu začínať skutočnými kontrakciami, ktoré sa zdajú byť prerušené. Jedna kontrakcia má tendenciu bezprostredne nasledovať bez časového intervalu. Ak ste doma a vaše kontrakcie sa vyskytujú rýchlo bez prestávok medzi tým, môžete postupovať v práci rýchlejšie ako väčšina ľudí. Ak sa nachádzate v malej vzdialenosti od nemocnice, táto forma kontrakcií naznačuje, že zavoláte na číslo 911, pretože je možné, že sa môžete dostať bez lekárskej pomoci skôr, ako sa dokonca dostanete do nemocnice.

Niektoré ženy sa zdajú viac predisponované než iné k zrážkovej práci. Môže sa to ľahšie vyskytnúť u žien s priestrannejšími panvami a je pravdepodobnejšie, že sa vyskytnú u žien, ktoré mali viac ako jedno predchádzajúce dieťa. Žena, ktorá má ťažkú ​​prácu s tehotenstvom v minulosti, je tiež vystavená väčšiemu riziku, že ju má opäť, a niekedy aj malé deti, ktoré sú v ideálnom postavení, jednoducho prídu rýchlejšie. Jedným rizikovým faktorom, ktorý môžete kontrolovať, je užívanie drog: používanie kokaínu počas tehotenstva môže spôsobiť tento typ práce a je samozrejmé, že nelegálne užívanie drog počas tehotenstva je mimoriadne nebezpečné. Inokedy, keď ženy dostávajú pitocín na vyvolanie práce, vytvára zrážku, aj keď je to stále zriedkavé.

Hoci by sa to mohlo zdať ideálne pre ženy, ktoré majú dlhú prácu, aby sa rýchlo dostali do práce a doručenia, zrážková práca nie je pre matku alebo dieťa ideálna. Bolesť je intenzívna a matky nemusia mať prístup k liekom proti bolesti kvôli rýchlosti, v ktorej práca prebieha. Existuje väčšie riziko roztrhnutia, krvácanie z maternice, krvácanie a nízka hladina kyslíka pre mamičku a dieťa.

Zrážková práca môže tiež viesť k fetálnej núdzi a niektoré deti môžu mať poranenie hlavy, pretože tak rýchlo prechádzajú cez pôrodný kanál. V zriedkavých prípadoch môže tento rýchly prechod spôsobiť pneumotorax, kde sa pľúca zhrotia. Ak je to možné, táto forma práce je najlepšie zvládnuteľná v nemocničnom prostredí, kde sú lekári na dosah ruky, aby pomohli liečiť nešťastné dieťa alebo matku s komplikáciami.

Z emocionálneho hľadiska môže byť zrelá práca pre matky mimoriadne ťažká. Neexistuje žiadny spôsob, ako vhodne popísať intenzívnu bolesť, ktorú môžu pracovať mamičky a čo robí to obzvlášť náročné, je, že je málo, čo môže urobiť na zmiernenie bolesti. Zvyčajne sa naučené metódy pri narodení dieťaťa nezhoršujú a mnohé formy úľavy od bolesti sú kontraindikované. Mamičky sa môžu cítiť veľmi sklamané z rýchleho a desivého zážitku z narodenia, čo môže potenciálne spôsobiť blues alebo prispieť k postnatálnej depresii.

Za určitých okolností sa lekári rozhodnú urobiť cisársky rez s cieľom rýchlo ukončiť zrážku. Nie všetci lekári sa zhodujú na tomto kroku. Mnoho detí sa narodilo zdravo a dobre napriek tejto rýchlej práci a c-sekcia môže predstavovať zvýšené riziko pre matku i dieťa.