čo je tendinitída?

Šľachy sú spojivové pásy, ktoré pripevňujú svaly kosti, keď sa svaly kontrasujú, šľachy prenášajú silu do kosti a pohybujú končatiny. Tendonitída, tiež nazývaná tendinitída, je stav, v ktorom je šľacha zapálená a bolestivá. Je to spôsobené nadmerným používaním a keďže šľachy sa spájajú v kĺbe, cítia sa ako bolesti kĺbov. Tento stav je často nerozoznateľný od burzitídy, ktorá je zápalom tekutých vakov, ktoré tlmia kĺby.

Tendinitída je bežným športovým zranením a môže trvať šesť týždňov, kým sa dobre uzdraví. Pokračovanie v používaní zapáleného kĺbu môže ďalej spôsobiť poškodenie šľachy, čím sa obnoví čas dlhší a vyčerpávajúci. Podmienkou môže byť tiež pracovné zranenie v prípade opakovaného stresu.

Existuje niekoľko typov liečby pre tendinitídu v závislosti od závažnosti kmeňa. Protizápalové lieky zmierňujú opuch aj bolesť spojenú s ním. Zmrznutie boľavého kĺbu tiež zníži opuch tkaniva, ale môže narušiť obeh. Analgetiká riešia bolesť, ale nie opuch. Topická aplikácia masti obsahujúcich mentol zmierňuje bolesť kĺbov a má ďalší prínos zvyšovania miestnej cirkulácie v kĺbe – a zvýšenie cirkulačnej rýchlosti hojenia na akékoľvek zranenie.

V niektorých prípadoch, v závislosti od polohy, pomôcka kĺbov, ako napríklad pramienok, ortéza alebo pás je užitočná na to, aby umožnil kĺbu dostatočne odpočinúť na liečenie zápalu šľachy. Napríklad tlakové pásmo okolo predlaktia zabraňuje tomu, aby sval dosiahol dosť horšieho tenisového lakeť.

Tendinitída je jednoduchšie zabrániť, než liečiť. Jedným z ľahkých preventívnych opatrení je, aby ste sa presvedčili, či sa natiahnete adekvátne pred cvičením, zápal je oveľa pravdepodobnejšie, že zasiahnete za studena, tuhé šľachy, než tie, ktoré boli jemne natiahnuté a nechali sa zahriať. Jednotlivci by tiež mali postupne zvyšovať svoju úroveň činnosti, čo je tiež užitočné pri prevencii mnohých zranení súvisiacich so športom.

Metylsulfonylmetán (MSM) je zlúčenina, ktorá sa skúma na svoju schopnosť opraviť poškodené tkanivo vrátane šliach. Je to prirodzene sa vyskytujúca látka, ktorá sa vytvára v oceáne a nachádza sa v nej do dodávok potravy prostredníctvom zrážok a zalievaných plodín. MSM v tele klesá s vekom. Štúdie o jeho používaní ako doplnku výživy prebiehajú a skoré výsledky sú sľubné.