čo je parapertussis?

Parapertussis je mierne respiračné ochorenie spôsobené vystavením baktérie Bordetella parapertussis (B. parapertussis). Bronchiálna konstrikcia súvisiaca s týmto bakteriálnym ochorením často spôsobuje, že jedinec vydáva zreteľný zvuk, keď kašle. Z tejto fyziologickej odpovede je odvodené ochorenie “bežný monikér čierneho kašľa. Antibiotiká sa zvyčajne podávajú na liečbu parapertussovej infekcie. Okamžitá a vhodná liečba je potrebná na prevenciu komplikácií vrátane smrti.

Diagnóza tejto formy čierneho kašľa je často proces eliminácie. Príznaky parapertussis sa veľmi podobajú na pertus, závažnejšiu formu čierneho kašľa, preto sú všeobecne potrebné laboratórne testy. Testy na krv a nazálnu kultúru sa zvyčajne vykonávajú na identifikáciu markerov, ktoré sú v súlade s infekciou a prítomnosťou B. parapertussis. Je možné získať duálnu diagnózu parapertussis a pertussis.

Expozícia baktériu B. parapertussis sa vo všeobecnosti vyskytuje, keď sa vdýchne škodlivé častice vylúčené z kašľa infikovanej osoby. Ustúpi v pľúcach, baktérie sa darí, čo spôsobuje bronchiálny zápal a hromadenie hlienu. V snahe vyčistiť zúžené dýchacie cesty nadbytku hlienu jedinec produkuje charakteristický, chronický kašeľ. Jedinci s čiernym kašľom na báze baktérií sa zvyčajne považujú za nákazlivých, kým nedostali vhodnú liečbu.

Doba inkubácie pre čierny kašeľ, od času expozície k nástupu symptómov, môže trvať až tri týždne. Je možné, že niektorí ľudia nakazia čierny kašeľ a zostanú asymptomatickí, čo znamená, že nevykazujú žiadne príznaky alebo symptómy ochorenia. Počiatočné príznaky a symptómy môžu pripomínať bežnú chladu, najmä pretrvávajúci kašeľ, kongesciu a kýchanie. Keď sa zúženie dýchacích ciest a hromadenie hlienu zhoršuje, jedinec môže vykašliať hlien a prejaviť charakteristický zvuk. Krátko po “zapadnutí” kašeľ nie je nezvyčajné, aby sa niektorí jedinci stali fyzicky chorými.

Významné záchvaty kašľa, ktoré spôsobujú napätie, môžu ohroziť zdravie krvných ciev a prispieť k brušnej nepohode. Nadmerné nahromadenie hlienu môže zvýšiť riziko zápalu pľúc a iných závažných komplikácií. Infekcia, ktorá zostáva neliečená, môže viesť k encefalitíde, ktorá je zápalom mozgu, ktorý môže viesť k trvalému poškodeniu mozgu.

Jedinci s čiernym kašľom vo všeobecnosti dostávajú antibiotiká, ktoré sa musia užívať podľa pokynov a úplne, aby sa zabránilo opakovaniu. V závislosti od závažnosti ochorenia môže byť nevyhnutná hospitalizácia. Jedinci s oslabenou imunitou a malé deti môžu mať výrazné príznaky, ktoré vyvolávajú komplikácie vrátane dehydratácie, čo si vyžaduje rozsiahlejšiu liečbu. Tí, ktorí bývajú v rovnakom byte ako infikovaný človek, môžu byť na opatrnosť umiestnení na antibiotikum.