čo je metastatická rakovina močového mechúra?

Metastatická rakovina močového mechúra je rakovina močového mechúra, ktorá sa rozšírila do iných častí tela. Prognóza u pacientov s rakovinou močového mechúra, ktorá sa metastázuje, môže byť závratná, v závislosti od toho, kde sa vyvinuli ďalšie nádory a ako rýchlo sa ponúka lekárska intervencia na liečbu rakoviny. Rovnako ako u všetkých druhov rakoviny, čím skôr je stav rozpoznaný a liečený, tým lepšie bude výsledok pre pacienta. Pacientom sa tiež odporúča hľadať druhé stanovisko počas liečby rakoviny, pretože výskum v tejto oblasti sa rýchlo pohybuje a iný lekár môže mať dodatočné informácie alebo iný prístup k liečbe, ktorý ponúka väčšiu nádej.

Tento typ rakoviny močového mechúra začína nádorom v močovom mechúri, ktorý sa rozširuje cez krvný obeh a lymfatický systém cez telo, čo spôsobuje, že sa nádory vyvíjajú v iných častiach tela. Keď rakovina metastatického močového mechúra spôsobuje niečo ako nádor v pečeni, tento nádor je liečený ako rakovina močového mechúra a označovaný ako rakovina močového mechúra, pretože obsahuje bunky pôvodnej rakoviny močového mechúra. Tieto nádory môžu byť tiež označované ako “sekundárne”, pričom odkazujú na skutočnosť, že sa nenachádzajú v primárnom mieste rakoviny.

Lekári diagnostikujú metastatickú rakovinu močového mechúra pomocou biopsie a lekárskych zobrazovacích štúdií. V čase diagnostiky je odhadovaných päť percent prípadov rakoviny močového mechúra metastázujúcich. V závislosti od toho, kde sa rakovina rozšírila, existuje niekoľko možností liečby. Vo väčšine prípadov sa pacientom ponúka chemoterapia a ožarovanie s cieľom zmršťovania nádorov. Chirurgická liečba na odstránenie nádorov vrátane cystektómie, v ktorej je močový mechúr odstránený, je ďalšou možnosťou liečby.

V niektorých prípadoch môže byť metastatická rakovina močového mechúra veľmi účinne zvládnutá, pričom nádory reagujú na agresívnu liečbu zmenšovaním. V iných prípadoch sa rakovina môže ďalej šíriť alebo sa nádory môžu zhoršiť. V prípadoch, keď operácia nie je podľa názoru lekára možnosť, metastatický rakovin močového mechúra môže spôsobiť smrť do jedného roka.

Ak je šírenie rakoviny ťažké, lekár môže po diskusii o situácii s pacientom odporučiť len paliatívnu starostlivosť. Paliatívna starostlivosť sa zameriava na udržanie pohodlia pacienta, ale neponúka liečbu rakoviny. Vzhľadom na to, že pacient môže trvať takmer celý rok, kým žije aj pri liečbe rakoviny, paliatívna starostlivosť je alternatívou, ktorá má tendenciu znižovať bolesť a utrpenie. Pacienti, ktorí si vyberú túto možnosť, by mali urobiť len po prerokovaní tejto otázky so svojimi lekármi a rodinnými príslušníkmi.