aký je najlepší spôsob liečby podpaľača?

Varenie v podpazuší, tiež nazývané furuncle, tvorí, keď baktéria infikuje vlasový folikul. Staphylococcus aureus, ktorý žije na koži, zvyčajne spôsobuje infekciu, hoci aj iný typ baktérií môže byť obviňovaný. Varenie nemusí potrebovať žiadnu liečbu a môže sa uvoľniť samo, hoci väčšina sa naplní hnisom, čo môže byť bolestivé a vyžaduje liečbu.

Do varu môžete umiestniť teplý kompres, ako napr. Žuvačka namočená v horúcej vode. Teplo kompresie povzbudí vrie k roztrhnutiu a hnis na odtok, čo spôsobí, že sa uzdraví. Mali by ste aplikovať kompresiu niekoľkokrát denne, kým sa hnisan neuvoľní.

Po použití ju vždy umyte a nepoužívajte ju, kým nebude vyčistený. Umyte ruky a postihnutú oblasť dôkladne, najmä po začatí odtoku. Napriek tomu, že popraskanie v podpazuší varenie ako pupienok môže byť lákavé, mali by ste sa tomu vyhnúť, pretože hnis z blistra sa môže rozšíriť na vašu pokožku, čo vedie k väčšiemu varu.

Ak je varenie v podpazuší veľmi veľké alebo sa po niekoľkých týždňoch nevyjasní, možno budete musieť vidieť lekára, ktorý ho má liečiť. Lekár urobí malý rez do základne varu tak, aby sa hnis vyčerpal. Ak je varenie dostatočne veľké, lekár môže byť potrebné, aby ho obalil gázou, aby mohol pokračovať v odvodnení do gázy po opustení lekárskej ordinácie. Možno budete musieť zmeniť gázu a pri jej vykonávaní by ste mali byť veľmi opatrní. Odstráňte gázu tak, aby hnis a baktérie z varu boli vo vnútri. Potom si dobre umyte ruky.

Možno budete potrebovať antibiotiká na veľké varenie v podpazuší alebo na varenie, ktoré sa opakuje v iných oblastiach tela. Ak je MRSA, resistentný typ stafíl, je príčinou varu, určite budete potrebovať antibiotiká. Dokonca aj v prípade, že sa varenie uvoľní alebo sa cítite lepšie, prejdite na celý kurz predpísaný lekárom.

Akonáhle je varte úplne vyčerpaný a odišiel, môžete urobiť kroky, aby sa zabránilo druhému varu z formovania. Použite najhorúcejšiu možnú vodu na umývanie dosiek a oblečenia, ktoré ste nosili pri varení a uteráku. Nezdieľajte s priateľmi veci, ako je holiaci strojček. Ak ste pri holení vystrihali podbrušku, použite antibakteriálny krém na jej čistenie a aplikujte obväz na jeho ochranu.