čo je výťažok z žihľavy?

Stingingová žihľava (Urtica dioica) je pomerne dobre známa pre bodavé chĺpky na listoch a stonkách. Hoci sa to často považuje za obťažovanie, rastlina má veľkú liečivú hodnotu a má dlhú tradíciu použitia ako bylinného lieku. Vo všeobecnosti môže priamy kontakt s chĺpkami na tejto rastline spôsobiť podráždenú vyrážku. Avšak keď sú listy sušené, varené alebo ošetrené, tieto chĺpky rýchlo strácajú bodavé vlastnosti. Výsledná tinktúra, extrakt listových listov, ponúka množstvo zdravotných výhod a používa sa na liečbu rôznych zdravotných stavov.

Od dávnych čias majú kopčeky dlhú históriu lekárskeho využitia. Napríklad olejový extrakt z listov bol často používaný Rimanmi, aby pomohol obnoviť obeh z upokojujúceho chladu tým, že si ho tielil na svoje telo. Gréčtí lekári použili extrakt na respiračné, močové a reprodukčné zdravie. Tiež považované za vysoko výživné a dobrý zdroj vlákniny, bylina bola bežne používaná ako tráviaca pomôcka. V skutočnosti, okrem toho, že sa používal na výrobu mlieka na výrobu syra, extrakt bol a stále je varený v polievkach, v pare alebo v saute.

Extrakt z netopierových listov je extrémne bohatý na železo a je vhodný na liečbu anémie a ťažkých krvácavých krviniek, stimuláciu krvného obehu a prevenciu krvácaní a iných krvných porúch. Extrakt z koprovky je tiež známy tým, že pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Vysoký obsah železa je ďalej doplnený vysokým obsahom vitamínu C. To umožňuje telu ľahšie vstrebávať železo a pomáha pri normálnom raste a rozvoji.

Navyše vysoký obsah antihistamínov, ktorý sa nachádza v extrakte, robí z neho dobrý domáci liek na liečbu bežných alergických príznakov spojených so sennou nádchou a podobnými alergiami. Výťažok z žihľavy je skutočne dostupný v takmer všetkých liekoch alebo lotičkách používaných na liečbu alergií. Tradične sa extrakt z koprovky používa ako diuretikum na zvýšenie objemu a prietoku moču, ako aj na vyplachovanie močových ciest. Je to bežný liek na liečbu problémov spojených s infekciami močových ciest alebo infekcií močových ciest.

Okrem týchto výhod môže byť extrakt z nettle listov, keď je zmiešaný s alkoholom, použitý ako vlasový tonik, ktorý zabraňuje poškodeniu a tvorbe vlasov lesklejšie a hrubšie. Stimuluje aj rast vlasov a znižuje plešatosť. Pretože každý je iný, je najlepšie použiť výťažky žihľavy pomocou kvalifikovaných odborníkov.