čo je nedostatok sodíka?

Nedostatok sodíka alebo hyponatrémia je termín, ktorý sa používa vtedy, keď sa rovnováha telesných elektrolytov stáva nestabilnou. V systéme môže byť príliš veľa kvapalín, zriedenie sodíka alebo samotné množstvo sodíka môže byť príliš nízke. Kým táto podmienka môže nastať samostatne, môže sa vyskytnúť aj v dôsledku nadmernej hnačky alebo vracania. Ďalším spôsobom, ako sa môže vyvinúť, je to, keď niekto zažíva nadmerné nahromadenie tekutín alebo edém, keď telo nedokáže vypudiť prebytočnú vodu tak rýchlo, ako sa vytvára.

Niekto, ktorý má mierny prípad nedostatku sodíka, nemusí vykazovať žiadne príznaky. Pokročilejšie prípady môžu viesť k únave, nevoľnosti a vracaniu. Ak osoba, ktorá zažíva túto chorobu, začne vracať, ochorenie sa urýchľuje oveľa rýchlejšie v dôsledku elektrolytovej nerovnováhy, ku ktorej dochádza v prípade choroby. V závažných prípadoch nedostatku sodíka sú príznaky väčšinou neurologické. Zahŕňajú zmätok, stratu reflexného pohybu, kŕče a prípadne kómu.

Liečba nedostatku sodíka zahŕňa obmedzenie vody, intravenózny fyziologický roztok a podávanie diuretík. Je dôležité, aby niekto, kto liečil túto chorobu, dostával dôkladné sledovanie, pretože nadmerná rýchla stabilizácia môže viesť k zlyhaniu srdca. Ak sa u pacienta vyvinie nedostatok sodíka z dôvodu iného zdravotného stavu, ako napríklad otravy jedlom, ktoré viedlo k nadmernému vracaniu a hnačke, ošetrujú lekári aj počiatočné ochorenie.

Nedostatok sodíka sa niekedy nazýva intoxikácia vodou. V niektorých prípadoch športovci, najmä športovci na diaľku, počas súťaženia vyvolávajú intoxikáciu vodou. To je najčastejšie v maratónskych bežcov. Bežec, vo svojom úsilí zostať hydratovaný, pije toľko vody, že hladiny sodíka v krvi sú zriedené.

Aby sa zabránilo riziku intoxikácie vodou, môžu športovci počas behu striedať pitnú vodu so športovými nápojmi alebo používať športové gély alebo iné doplnky na náhradu elektrolytov. Je dôležité vyskúšať produkty na doplnenie elektrolytu, ktoré plánujete použiť pred dňom pretekov. Mnoho ľudí pije jednu konkrétnu značku doplnkov počas tréningov.

Iná značka športového nápoja v deň pretekov môže viesť k rozrušeniu žalúdka. Bežec potom často prechádza do pitnej vody, aby sa predišlo nepohodlie a zvýšilo riziko vzniku hyponatrémie. Ak športový nápoj, ktorý slúži preteky, s tebou nesúhlasí, zbalte niektoré športové gély, aby ste sa mohli bezpečne držať vody cez preteky.