čo je lymfatická masáž?

Lymfatická masáž je technika, ktorá slúži na podporu lymfatického toku v tele. Lymfatická forma je číra tekutina vytváraná lymfatickými uzlinami, ktorá sa nachádza na krku, hrudníku, podpazuší, slabinách a bruchu. Zdravý tok lymfy podporuje imunitný systém tela v boji proti toxínom zodpovedným za vírusy a infekcie. Lymfatický systém – pozostávajúci z 500 až 600 lymfatických uzlín, okrem sleziny, mandlí, týmusu a adenoidov – je filtračný systém tela pre nebezpečné toxíny a baktérie podporujúce choroby. Z tohto dôvodu je zdravie lymfatického systému rozhodujúce pre schopnosť tela uzdravovať sa.

Vyvinutý v roku 1932 dánsky fyziológ Emil Voder, cieľom lymfatickej masáže je stimulácia a následné otvorenie lymfatických žliaz, čo vedie k zvýšenému toku lymfy. Potenciálne výhody tohto typu masáže – alebo lymfatického odtoku – zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na zníženú bolesť kĺbov a bolesť artritídy, nárast nálady a energie, zriedkavé infekcie a zlepšené kožné podmienky. Môže tiež zmierniť migrény a menštruačné kŕče.

Zameranie tejto masáže je primárne na hornú časť tela vrátane oblastí tváre, krku a podpažia. Zvyčajne je dotyk neuveriteľne ľahký, keďže lymfatické cievy sú umiestnené priamo pod kožou a reagujú na hodnotu 5 až 8 uncí tlaku na štvorcový palec (približne 6,5 štvorcových centimetrov). Táto ľahká aplikácia tlaku napodobňuje prirodzený rytmus lymfatického systému, čoho výsledkom je jednoduché, neinvazívne povzbudenie toku lymfy.

Lymfatická masáž sa môže vykonávať samostatne alebo v spojení s hlbokou tkanivovou masážou, v závislosti od preferencie a problémov, ktoré si človek želá riešiť. Problémy svalstva, napríklad, možno riešiť kombináciou 20 až 30 minút hlbokej tkanivovej masáže s 20 až 30 minútou lymfatickej masáže. Naopak, problémy s opuchom, tkanivom jaziev a zápalom môžu mať najväčší úžitok z ľahkého dotyku.

Rovnako ako u všetkých foriem masáže, je dôležité po skončení relácie piť veľa vody. Lymfatická masáž uvoľňuje toxíny, ktoré spotreba vody pomáha vypláchnuť. Naopak, konzumácia soli a alkoholu sa výrazne odráži po masáži, pretože bráni schopnosti tela vypláchnuť toxíny.

Zatiaľ čo lymfatická masáž je vynikajúcim spôsobom prevencie infekcie, ľudia, ktorí v súčasnosti trpia akútnou infekciou, by nemali dostávať lymfodrenáž. Podobne, ľudia s nediagnostikovanými nádormi, problémami zrážania kože a srdcovými ochoreniami by sa mali vyhýbať masážam, pretože podporujú uvoľňovanie a tok potenciálne nebezpečných baktérií a toxínov. Z tohto dôvodu by masáž mala vykonávať len tí, ktorí majú zdravý imunitný systém.