čo je krvácanie z moču?

Prechod krvi počas močenia je bežný stav známy ako krvácanie z moču alebo hematúria. Jedinci môžu mať krvácanie z moču z rôznych dôvodov, ktoré môžu mať behaviorálnu alebo lekársku povahu. Vzhľadom na to, že neexistuje jediný, zavedený spôsob liečby hematúrie, liečba závisí od základnej príčiny krvácania z moču.

Existujú dve prípady spojené s krvácaním z moču. Mikroskopická hematúria je prechod krvi do moču, ktorý je neviditeľný voľným okom. Tento typ hematúrie je možné zistiť iba pod mikroskopom počas rutinného testovania alebo hodnotenia sekundárnych podmienok. Krvácanie, ktoré je viditeľné, je známe ako hrubá hematúria.

Niekoľko faktorov môže prispieť k prechodu krvi počas močenia. Močový systém pozostáva z niekoľkých orgánov vrátane močového mechúra, obličiek a močovej trubice. Hematúria nastane, keď krvné bunky môžu prejsť do moču, ktorý sa vylučuje cez močovú rúru. Každý z orgánov spojených s výrobou, skladovaním alebo prechodom moču môže vytečať krvné bunky.

Infekcie močového traktu sú najčastejším stavom spojeným s vývojom hematúrie. Dodatočné stavy, ako je ochorenie obličiek, rakovina a zväčšená prostata, môžu prispieť k rozvoju hematúrie. Bežné problémy, ktoré postihujú obličky, ako sú kamene a bakteriálne infekcie, ako je pyelonefritída, môžu tiež spôsobiť krvácanie. Pravidelné používanie niektorých liekov, ktoré sú dostupné mimo lekára a na predpis, ako napríklad aspirín a penicilín, môže prispieť k prechodu krvi. Úsilné cvičenie, konzumácia určitých potravín a poškodenie oblasti obličiek môže tiež spôsobiť závažnú hematúriu.

Jedinci s krvácaním z moču môžu prejsť močom, ktorý má červenú, ružovú alebo hnedastú farbu. Zatemnený odtieň moču je spôsobený prítomnosťou uniknutých krvných buniek. Vo všeobecnosti symptomatickí jedinci nemajú žiadnu bolesť a žiadne iné príznaky. Hoci sa v prípadoch, keď sa tvoria krvné zrazeniny, môže u jednotlivcov dochádzať k bolesti, keď zrazeniny prechádzajú močom. Hoci niektoré prípady hematúrie môžu byť dočasné a benígne, je potrebné vyhľadávať lekárske poradenstvo a testovanie ako preventívne opatrenie pre pretrvávajúce príznaky.

Existuje niekoľko diagnostických testov, ktoré sa môžu vykonať popri fyzickom vyšetrení na určenie základnej príčiny hematúrie. Môže sa vykonať analýza moču na kontrolu príznakov infekcie alebo minerálnych markerov naznačujúcich prítomnosť obličkových alebo močových kameňov. Na posúdenie stavu močového mechúra a obličiek sa môže vykonať vyšetrenie zobrazovania, ako je počítačová tomografia (CT), zobrazenie magnetickou rezonanciou (MRI) a ultrazvuk. V niektorých prípadoch môže byť potrebná cystoskopia na dôkladnejšie posúdenie močovej trubice a močového mechúra. Niekedy môže byť príčina hematúrie nepriehľadná, čo si vyžaduje pravidelné monitorovanie a pravidelné testovanie.

Liečba hematuria je úplne závislá od jej základnej príčiny. Použitie antibiotík a protizápalových liekov môže byť potrebné v prípade infekcie močových ciest alebo ochorenia obličiek. Iné stavy, ako je rakovina a zdedené poruchy, môžu vyžadovať rozsiahlu liečbu, ktorá môže zahŕňať použitie liečebných terapií, chirurgických zákrokov a krvných transfúzií.

Aj keď hematúria môže postihnúť niekoho v akomkoľvek veku, existujú niektorí jedinci, ktorí môžu mať zvýšené riziko pre tento stav. Jedinci, ktorí sa zotavia z infekcie obličiek, užívajú niektoré lieky na predpis alebo majú rodinnú anamnézu obličkových kameňov alebo ochorenia, sa pravdepodobne stanú symptomatickými. Navyše tí, ktorí sa zúčastňujú kontaktných športov alebo pravidelne dodržiavajú namáhavý cvičebný režim, môžu zvýšiť riziko vzniku hematúrie z dôvodu zranenia alebo námahy. Pitie veľkého množstva vody, udržanie zdravého telesného telesa a konzumácia zdravého a vyváženého stravovania môže znížiť riziko vzniku stavov, ktoré môžu prispieť k rozvoju hematúrie. Odstúpenie od fajčenia, aktívny pobyt a vyhýbanie sa prostrediu, ktoré podporuje expozíciu toxickým chemikáliám, môže tiež znížiť riziko jednotlivca pri vývoji podmienok, ktoré môžu viesť k krvácaniu z moču.