aký je vzťah medzi maca a cukrovkou?

Maca je koreňová zelenina alebo rastlina pôvodom z oblastí Peru a Bolívie, ktorá sa dlho používa ako alternatívny lekársky prístup k mnohým ochoreniam a poruchám. Výskum zaoberajúci sa mačkou a cukrovkou ukazuje, že zlúčeniny v koreňoch môžu mať u niektorých ľudí určité účinky regulujúce hladinu cukru v krvi. Použitie maky na kontrolu diabetu je bežné v niektorých alternatívnych liečebných programoch, pričom jedinci často používajú čerstvý koreň alebo jeho sušený a práškový tvar v potravinách a varení. Väčšina lekárov naďalej obhajuje používanie konvenčných liečebných postupov na kontrolu krvného cukru u diabetikov, pretože úplné účinky mace a liečba cukrovky nie sú známe.

Použitie maky v alternatívnej medicíne je už dlho spojené s libido a podporou energie, ale ďalšia analýza naznačuje, že má úlohu pri liečbe cukrovky. Niektoré výskumy týkajúce sa vzťahu medzi mačkou a cukrovkou ukazujú, že zlúčeniny v koreňovom maca môže pomôcť udržať krvný cukor kontrolovaný u diabetikov 2. typu. Krvný cukor sa často znižuje sekréciou hormónu inzulínu a väčšina výskumov naznačuje, že maca môže pomôcť pri distribúcii tohto hormónu. Hoci výskum je minimálny a nie presvedčivý, väčšina štúdií poukazuje na schopnosť maca pomôcť bunkám citlivejšie na účinky inzulínu, čo vedie k lepšej kontrole glukózy v krvi.

Vedci nie sú presvedčení o presných mechanizmoch, ktoré súvisia s mačkou a diabetom, ale mnohí z nich naznačujú, že môžu hrať úlohu v budúcej liečbe diabetu. Vzhľadom na dostatočné dôkazy o jeho účinnosti pri kontrole cukrovky môže matka sľúbiť pomôcť diabetikom bojovať proti zápalu spojenému s nekontrolovanou hladinou cukru v krvi. To je spôsobené hlavne tým, že maca obsahuje vysokú hladinu antioxidantov a protizápalových vlastností. Vlákno v maca môže tiež prispieť k potlačeniu cukrovky, pretože sa ukázalo, že vláknina z potravy udržuje hladiny cukru v krvi pod kontrolou.

Tiež sa navrhuje, že vzťah medzi maca a cukrovkou môže viesť k silnejšej vytrvalosti počas cvičenia. Štúdie ukázali, že intenzívne cvičenie je dôležité pre udržanie buniek zdravých a citlivých na inzulín, a preto udržuje hladinu cukru v krvi na zdravých úrovniach. Spolu so zdravou stravou, cvičebným programom a bežným lekárskym poradenstvom väčšina lekárov súhlasí s tým, že použitie maky je relatívne bezpečné pre väčšinu jednotlivcov. Nepredpokladá sa, že maca sa bude používať ako jediné liečenie cukrovky, pretože to môže vyvolať zavedené, osvedčené postupy, ktoré môžu bezpečne kontrolovať cukrovku a jej príznaky.