aký je rozdiel medzi abscesom a fistulou?

Absces je lokalizovaným miestom hnisavého infikovaného tkaniva obklopeného zápalom. Fistula je abnormálny tunel, ktorý spája nádobu alebo orgán s inou nádobou alebo orgánom vrátane povrchu kože. Absces a fistula sú oddelené zdravotné ťažkosti, ale zdieľajú niektoré príčiny a liečby.

Jedným z hlavných rozdielov medzi abscesom a fistulou je, že hoci obidva môžu vyplynúť zo základnej choroby, poranenia, infekcie alebo prítomnosti cudziej látky v tele, chirurgovia niekedy účelne vytvoria fistuly na liečbu základných zdravotných stavov. Napríklad lekári niekedy umelo pripájajú tepnu a žilu do predlaktia, aby vytvorili stabilný vaskulárny prístup na hemodialýzu, proces, ktorým sa odpadové produkty umelo odstraňujú z krvi pacientov s obličkami. Toto spojenie je technicky píšťalkou.

Príznaky abscesu a fistuly sa tiež môžu líšiť. Abscesy vo všeobecnosti spôsobujú bolesť, horúčku a celkový pocit nevoľnosti. Fistuly, v závislosti od ich polohy a či sú infikované, nemusia vôbec spôsobiť žiadne príznaky.

Ďalším rozdielom medzi abscesom a fistulou je skutočnosť, že hoci často sa fistuly úspešne liečia antibiotikami, je nevyhnutné chirurgicky odčerpávať abscesy. Je to preto, že antibiotiká prechádzajú krvným obehom, ale nie je žiadny vaskulárny prístup k infekcii uprostred abscesu. Hnis, ktorý sa skladá z lymfatickej tekutiny, bielych krviniek, mŕtveho tkaniva a baktérií, musí byť chirurgicky odčerpaný. Operácia sa zvyčajne môže vykonávať na ambulantnej báze, ale ak pacient má základný stav, ktorý môže zmeniť imunitný systém, ako je diabetes, môže byť potrebná hospitalizácia. Niekedy môže chirurgické odstránenie abscesu skutočne vytvoriť fistulu, ktorá sa môže objaviť kdekoľvek od dvoch týždňov až po niekoľko mesiacov po operácii abscesu.

V závislosti od ich príčiny a umiestnenia v tele sa fistuly často môžu liečiť antibiotikami. To umožňuje infekciu vyčistiť, zatiaľ čo tkanivo mení svoje prirodzené bariéry. Niekedy počas tohto procesu je kapsička infekcie zachytená medzi stenami tkaniva, vytvárajúc absces, ktorý musí byť potom liečený.