prečo nemôžem jesť pred operáciou?

Pri operáciách, ktoré vyžadujú anestéziu, zdravotnícki pracovníci obvykle odporúčajú, aby pacienti nejedli a nejedli aspoň niekoľko hodín pred procedúrou. Zabezpečenie toho, že žalúdok, tráviaci trakt a močový mechúr sú prázdne pred podaním anestézie, môže zabrániť niekoľkým nebezpečným komplikáciám, najmä zvracaniu počas alebo po operácii. Doba, ktorú pacient nemá jesť alebo piť, sa líši podľa postupu a preferencií zdravotníckeho pracovníka. Okrem toho, že pred prerušením chirurgického zákroku nie je potrebné jesť, pacient by mal mať aj relatívne ľahké a zdravé posledné jedlo predtým, než začne rýchlo a nefajčí ani nepije alkohol. Hoci jedlo nie je v mnohých prípadoch prospešné a nevyhnutné, môžu sa vyskytnúť núdzové situácie, keď sa táto smernica nerešpektuje.

Anestézia je známa tým, že spôsobuje nevoľnosť a zvracanie, a jedenie pred chirurgickým zákrokom iba zhoršuje tento problém. Ak pacient zvracia počas anestézie, existuje nebezpečenstvo, že vracanie sa môže vdýchnuť do pľúc, čo môže byť veľmi nebezpečné a niekedy aj smrteľné, ak nie je chytené v čase. V priebehu postupu môžu vracanie alebo žalúdočné reakcie narušiť aj zariadenie anestéziológov alebo miesto operácie. Pocit nevoľnosti alebo zvracanie pri prebudení môže taktiež predĺžiť časy obnovy a urobiť už nepohodlného pacienta to ešte horšie.

Ak máte operáciu na časti tráviaceho systému – najmä v žalúdku, tenkom čreve alebo hrubom čreve – je dôležité, aby všetky tieto orgány boli čo najviac prázdne. Napríklad jedlo v črevách môže pre chirurga zložité jasne vidieť oblasť a zasahovať do jeho nástrojov. Čiastočne trávené potraviny môžu tiež uniknúť, kontaminovať iné časti tela a potenciálne spôsobiť infekciu.

Väčšina lekárov neodporúča konzumovať alebo konzumovať väčšinu tekutín počas 8 až 12 hodín pred chirurgickým zákrokom. Môžete zvyčajne vypiť číre tekutiny, ako je voda, jablkový džús alebo kurací vývar, ale prestať piť čokoľvek štyri hodiny dopredu. Tieto pokyny sa budú líšiť v závislosti od typu operácie, napríklad postupy, ktoré sa týkajú čriev alebo čriev, zvyčajne vyžadujú, aby pacient nejedol minimálne 12 hodín a zabezpečil, že tráviaci systém je prázdny. Tieto pokyny sa môžu líšiť aj podľa veku pacienta alebo celkového zdravia.

Mali by ste jesť ľahké a zdravé jedlo predtým, než sa pred začatím operácie musíte začať hladovať. Vyhnite sa ťažkým jedlám s množstvom nezdravých tukov, pretože trvajú dlho, kým sa strácajú, napríklad nakladanie na pizzu v noci pred operáciou nie je dobrý nápad. Tiež by ste nemali žuvať ani saniať cukríky, pretože aj keď sa môžu zdajú byť neškodné, môžu stále vyústiť do komplikácií.

Chirurg alebo nemocnica vám môžu poskytnúť špecifické pokyny o tom, čo môžete alebo nemôžete jesť skôr, ako začnete svoj pre-chirurgický zákrok. Je dôležité, aby ste dodržiavali tieto pokyny. Často sa odporúča diéta s nízkymi rezíduami, pretože sa rýchlo a úplne prechádza tráviacim systémom. Môže to zahŕňať potraviny ako chudé mäso, krekry alebo biela ryža, mäkké banány a dobre varená zelenina bez kože. Surové ovocie a zelenina, celé zrná a mliečne výrobky by sa mali zvyčajne vyhnúť.

Rovnako ťažké, ako to môže byť pre fajčiarov nefajčiť pred tým, než idete pod nôž, odporúča sa, aby to robili. Štúdie ukazujú, že časy zotavovania sa výrazne znižujú, ak sa fajčiari zdržia používania tabaku najmenej 24 hodín pred operáciou. Ak je operácia naplánovaná niekoľko týždňov alebo mesiacov vopred, úplné ukončenie užívania tabaku tiež drasticky zníži, ako dlho trvá, než sa pacient vráti.

Odborníci tiež odporúčajú, aby ľudia konzumovali alkoholické nápoje najmenej týždeň pred operáciou vo väčšine prípadov. Alkohol oslabuje schopnosť tela bojovať proti infekcii a môže spomaliť čas na zotavenie. Štúdie tiež naznačujú, že pacienti, ktorí pravidelne pijú, majú väčšiu pravdepodobnosť komplikácií po operácii.

Vo väčšine prípadov by sa všetky vitamíny a bylinné doplnky mali zastaviť jeden až dva týždne pred operáciou. Niektoré doplnky, vrátane vitamínu E, cesnaku a ginkga, môžu napríklad spôsobiť problémy s krvácaním. Ak užívate akékoľvek výživové doplnky, nechajte svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti dobre vedieť, ako sa vám to podarilo.

Mali by ste tiež povedať svojmu lekárovi o všetkých liekoch, ktoré užívate, vrátane voľnopredajných liekov. Mnoho liekov môže ovplyvniť zvýšenie krvácania, zvýšenie alebo zníženie krvného tlaku a dokonca aj vyčerpanie anestézie. Aspirín a ibuprofén sa nesmú užívať dva týždne pred operáciou. Opýtajte sa svojho zdravotníckeho tímu, ak máte pokračovať v užívaní akýchkoľvek liekov na predpis.

Nakoniec obmedzenia na konzumáciu pred operáciou sú preventívne opatrenia. Je zrejmé, že núdzové operácie sa vykonávajú u ľudí, ktorí jesli pred procedúrou, a keď je voľba medzi záchranou života pacienta alebo čakaním, operácia bude pokračovať. Pre voliteľné alebo plánované procedúry sa však treba vyhnúť jesť pred operáciou. Ak skončíte s pitie alebo nejedzte z nejakého dôvodu, povedzte lekárovi a nechajte lekársky tím rozhodnúť, či bude vpred.