Čo mám očakávať od prvej menštruácie po tehotenstve?

Prvá menštruácia po tehotenstve môže byť skôr abnormálna, pretože vaše telo nemalo obdobie takmer rok. Vezmite, prosím, na vedomie, že väčšina žien nemôže po narodení svojho dieťaťa po niekoľkých týždňoch, dokonca mesiacoch, pociťovať popôrodnú menštruáciu. V skutočnosti priemerná žena vidí návrat svojho obdobia kdekoľvek od šiestich do ôsmich týždňov po pôrode, aj keď ženy, ktoré sa rozhodnú dojčiť, nemusia mať dostatok času, kým nezbavia svoje dieťa. Samozrejme, môžete očakávať krvácanie až šesť týždňov po pôrode, ale toto sa nazýva lochia a nepovažuje sa to za menštruáciu. Keď nakoniec dostanete svoje obdobie, pravdepodobne to bude trochu ťažké a môže trvať dlhšie ako zvyčajne, ale malo by sa postupne vrátiť k spôsobu, akým bol pred tehotenstvom.

Môže byť ťažké odlíšiť postpartum lochia od popôrodnej menštruácie, ale mali by ste vedieť, že prvý zvyčajne začína bezprostredne po pôrode. Môže trvať až šesť týždňov, ale väčšina žien zistí, že sa zužuje bližšie na tri až štyri týždne po pôrode. Väčšina žien nedostáva svoju prvú menštruáciu po tehotenstve, kým nie sú najmenej šesť týždňov po pôrode, takže pravdepodobne prežijete niekoľko týždňov medzi týmito dvoma prípadmi krvácania. Na druhej strane, ak sa zdá, že vaša lochia sa zvyšuje po niekoľkých týždňoch, a nie postupne spomaľuje, mali by ste navštíviť lekára, pretože to môže znamenať skoré obdobie alebo popôrodné komplikácie.

Akonáhle ste si istí, že je to naozaj vaše obdobie, ktoré ste zažívali, mali by ste byť pripravení na neobvykle ťažký tok. Toto je zvyčajne preto, lebo telo nemá taký dlhý čas. V skutočnosti prvá menštruácia po tehotenstve má tendenciu trvať dlhšie, než je obvyklé obdobie, tak sa dá pripraviť s extra tampónom alebo podložkami. Môžete sa uvoľniť, aby ste vedeli, že práve preto, že vaše prvé popôrodné obdobie je ťažšie, neznamená, že to bude vždy tak. V skutočnosti veľa žien zistí, že nasledujúce obdobia sú ľahšie ako zvyčajne, aj keď po niekoľkých cykloch sa nakoniec vyrovnávajú.

Rovnako ako tam je malý spôsob, ako presne určiť, kedy sa objaví vaša prvá menštruácia po tehotenstve, je tiež ťažké povedať, kedy sa objavia nasledujúce obdobia. Je to preto, lebo väčšina žien zistí, že čas medzi obdobiami sa môže meniť po pôrode. Môžete sa dostať ťažké obdobie, a potom skúsenosti žiadne krvácanie na niekoľko mesiacov. Podobne ako tok, pravidelnosť období by sa mala nakoniec vyrovnať. Samozrejme, ak ste počas tejto doby sexuálne aktívni, obdobie, ktoré sa náhle stratí, môže naznačovať potrebu tehotenského testu.