čo je predná vena cava?

Predná vena cava je krvná cieva zodpovedná za vedenie deoxygenovanej krvi z hornej časti tela do pravého predsiene srdca. Srdce bije na vynútenie krvi cez pľúca kvôli okysličovaniu, takže sa môže vrátiť do obehu, aby do buniek priniesol čerstvý kyslík a živiny. Poruchy zahŕňajúce prednú vena cava môžu viesť k prerušeniu obehu a môžu spôsobiť, že pacient je veľmi chorý.

Táto krv sa tvorí zo spojenia dvoch brachiocefalických žíl, vytvárajúc krátku, hrubú žilu, ktorá klesá do srdca. Medzi prednou vena cava a srdcom neexistujú žiadne ventily a srdcový tep má tendenciu spôsobovať pohyb v tejto cievke. Ďalšia nádoba, zadná vena cava, nesie krv z dolnej časti tela do srdca. Obe cievy sa spoliehajú na udržiavanie stabilného krvného tlaku a pulzácie srdca, ktoré prinútia krv cez telo a späť do srdca.

Krv prechádzajúca prednou vena cava má nízke hladiny kyslíka po cirkulácii cez hornú časť tela. Po prechode srdcom a pľúcami by sa mala obnoviť normálna oxygenácia. Chyby s výmenou plynov v pľúcach môžu spôsobiť zníženie hladiny kyslíka a vytvárať zdravotné problémy. Môžu zahŕňať zníženú citlivosť a modré končatiny, dýchavičnosť a poškodenie orgánov. Lekári môžu použiť testovanie nasýtenia kyslíkom, aby určili, či pacientova krv dostáva dostatok kyslíka z pľúc.

Jednou potenciálnou poruchou zahŕňajúcou túto cievu je syndróm predného vena cava. Táto nádoba sa vyskytuje v oblasti s mnohými ďalšími štruktúrami v hrudníku a môžu tlačiť na nádobu, čo spôsobuje stlačenie. Niekedy je to výsledok anatomických abnormalít av iných prípadoch pacienti môžu mať nádory alebo vytlačené vnútorné štruktúry, ktoré spôsobujú tlak. Pacienti s týmto ochorením majú opuch alebo opuch v hlave a krku, pretože ich krv nie je správne cirkulovaná. Môžu tiež vyvíjať kašeľ a chrapot.

U pacienta s podozrením na problém s prednou vavou cava môžu lekári požiadať lekárske zobrazenie hrudníka, ako aj ďalšie testy, aby sa dozvedeli viac o situácii. Toto testovanie môže určiť, aké druhy zásahov môžu byť potrebné, vrátane liekov, chirurgických zákrokov alebo zmien životného štýlu. Dôležité je poskytnúť liečbu základného zdravotného problému okrem príznakov ako kašeľ a edém, aby sa zabezpečilo, že srdce a obehový systém pacienta zostanú zdravé a funkčné.