čo je ošetrovateľstvo primárnej starostlivosti?

Ošetrovateľstvo primárnej starostlivosti je aspektom ošetrovateľskej profesie, ktorá sa zameriava na poskytovanie primárnej starostlivosti pacientom. Primárna starostlivosť je prvým kontaktným miestom pacienta so zdravotníckym systémom: keď pacient príde do lekárskej ordinácie a hľadá fyzickú, pozornosť na boľavé hrdlo alebo iné formy lekárskej pomoci, komunikuje s poskytovateľom primárnej starostlivosti. Tieto sestry môžu diagnostikovať, liečiť a riadiť niekoľko podmienok nezávisle alebo po konzultácii s lekárom a môžu tiež poskytnúť odporúčania ostatným praktickým lekárom, ak je problém mimo ich starostlivosti. Ak je napríklad bolesť v krku spôsobená rakovinou v priedušnici, pacient by bol odkázaný na onkológa.

Prax ošetrovateľstva sa začala rýchlo rozširovať v mnohých regiónoch sveta na konci 20. storočia, lekárska komunita uznala akútny nedostatok poskytovateľov primárnej starostlivosti. Namiesto toho, aby pacienti informovali lekára, lekárska komunita začala povzbudzovať sestry a asistentov lekárov, aby sa podelili o záťaž primárnej starostlivosti a poskytovali takýmto odborníkom školenie, aby mohli poskytnúť rovnakú úroveň starostlivosti, ktorú pacienti od lekára očakávali ,

Ľudia môžu vykonávať ošetrovateľskú činnosť primárnej starostlivosti v širokom spektre nastavení. Niektoré sestry pracujú úplne nezávisle od svojich kancelárií alebo vykonávajú domové hovory. Iní pracujú na klinike, v partnerstve s ďalšími poskytovateľmi starostlivosti, ktorí môžu zahŕňať iných zdravotných sestier a lekárov, a môžu tiež pracovať v nemocnici. Tieto zdravotné sestry si zvyčajne radi vytvárajú dlhodobý vzťah so svojimi pacientmi a pôsobia ako kontaktný kontakt vždy, keď má pacient zdravotný problém.

Starostlivosť o primárnu starostlivosť zahŕňa rutinné vyšetrenia a lekárske ošetrenia, vzdelávanie pacientov, vývoj liečebných plánov pre pacientov, vykonávanie liečby, konzultácie s lekármi a priebežné riadenie zdravotných stavov. Napríklad diabetik môže vidieť tento typ sestry na rutinnú lekársku starostlivosť, ako aj sledovanie cukrovky. Mnohí z týchto ošetrovateľských profesionálov majú tiež záujem o preventívnu starostlivosť, ktorá je určená na to, aby pacientov mimo lekárskej ordinácie, ktorá môže zahŕňať vzdelávanie a rutinné skríningy na zachytenie zdravotných problémov skoro.

Mnoho ošetrovateľských škôl ponúka certifikácie v ošetrovateľstve primárnej starostlivosti ľuďom, ktorí majú záujem o túto oblasť. Práca ako sestra primárnej starostlivosti ponúka príležitosť na nadväzovanie kontaktov s pacientmi a na skúsenosti s dlhodobými vzťahmi, ktoré umožňujú ošetrovateľským profesionálom sledovať ich pacientov v priebehu času. Poskytuje tiež veľmi rozmanité príležitosti pre starostlivosť o pacienta, ktoré sa môžu pohybovať v rozmedzí od preplachovania poranenia v kancelárii v pondelok ráno až po vykonanie športového fyzického v piatok popoludní.