čo je mazová keratóza?

Mastná keratóza je častý stav kože, ktorý typicky postihuje starších ľudí. Je charakterizovaná jedným alebo viacerými zdvihnutými, odfarbenými, bradavicovými hrbolemi na povrchu kože. Hrbky sú vo väčšine prípadov neškodné a nespôsobujú žiadne negatívne účinky na zdravie. Osoba môže vyvinúť stav kdekoľvek na tele, ale skupiny lézií sú najčastejšie izolované na chrbte, ramenách, ramenách alebo pokožke hlavy. Keďže mazová keratóza je neškodná, väčšina lekárov odrádza od liečby. Obzvlášť veľké hrbole, ktoré vyvolajú vzhľad pacienta alebo sú podráždené z oblečenia alebo pohybu, môžu byť chirurgicky odstránené.

Lekári si nie sú istí, čo spôsobuje tvorbu sebacej keratózy. Niektorí ľudia majú rodinnú históriu stavu, čo naznačuje, že môže existovať dedičná genetická zložka. Keďže oblasti pokožky, ktoré sú vystavené slnečnému žiareniu, ako sú ramená a pokožka hlavy, sú náchylnejšie na vývoj lézií, predpokladá sa, že aj úloha ultrafialového svetla môže zohrávať úlohu. Podmienka je zriedkavá u detí a mladých dospelých a pravdepodobnosť vzniku nárazov sa neustále zvyšuje po dosiahnutí šiestej alebo siedmej dekády života.

Jednotlivec môže mať jediný abnormálny náraz, zhluk lézií alebo rozsiahlu oblasť rastu kože. Väčšina lézií začína ako veľmi malé kožné sfarbenie, ktoré postupne narastajú v priemere a sú tmavé. Často sú mäkké a hrubé na dotyk a len zriedka sa cítia jemné alebo svrbiace. Mazacie oleje, ktoré sú vylučované z pórov kože, môžu mať veľké hrbole mastný pocit a vzhľad.

Je dôležité navštíviť lekára primárnej starostlivosti alebo dermatológ vždy, keď sa objaví abnormálna kožná lézia. Mastná keratóza je benígna, ale stav sa môže podobať na iné závažnejšie problémy vrátane rakoviny kože. Lekár môže skontrolovať hrbole a zhromaždiť malú vzorku tkaniva na laboratórnu analýzu. Po vylúčení ďalších podmienok môže vysvetliť možné možnosti liečby.

Väčšina pacientov nemusí robiť nič o ich kožných léziách. Lekár môže jednoducho navrhnúť navštevovanie pravidelných zdravotných prehliadok, aby sa zabránilo náhlemu zmenám veľkosti alebo vzhľadu. Závažný prípad sebaceóznej keratózy môže byť odstránený dermatológiou jednoduchým chirurgickým zákrokom. Lekár môže zmraziť lézie kvapalným dusíkom, zahustiť ich pomocou elektrického ohrievacieho zariadenia alebo ich odstrániť zo spodnej časti pokožky skalpelom. Skúsený lekár je zvyčajne schopný odstrániť väčšinu alebo všetky zranenia osoby bez toho, aby zanechal zrejmé jazvy.