čo je ma huang?

Tiež známy ako ephedra, ma huang je rastlinný stimulant používaný na úbytok hmotnosti a pri liečbe iných stavov. Bylinné prípravky sa používajú v tradičnej čínskej medicíne už tisíce rokov. Doplnok bol však zakázaný v mnohých oblastiach kvôli rôznym zdravotným komplikáciám, ktoré môžu vyplynúť z jeho užívania.

Vedecky známa ako ephedra sinica, ma huang sa ukázala ako účinná pri zvládaní sennej nádchy, astmy a príbuzných symptómov v klinických štúdiách. Môže tiež pomôcť pri potláčaní príznakov hypotenzie. Tieto účinky pochádzajú z prídavných alkaloidových prísad, pseudoefedrínu a efedrínu, ktoré môžu stimulovať centrálny nervový systém. Pri podávaní na liečenie týchto stavov je ma huang často ochutený medom.

V kombinácii s kofeínom môže ma huang pomôcť pri aktivovaní chudnutia. Tieto výsledky boli preukázané počas klinických štúdií, v ktorých bol doplnok vykonaný počas jedného až dvanástich mesiacov. Pri použití ako takej sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky. Tieto môžu zahŕňať podráždenosť, nervozitu a nespavosť.

V Číne av iných oblastiach sa mnohé nápoje vyrábajú s bylinkovým liekom. Niektoré z nich zahŕňajú mormonský čaj a žltú rieku. Ma huang doplnky stravy boli predpísané lekármi v Číne už mnoho rokov, aby sa liečili všetko od bežného nachladnutia po kašeľ až po bolesti hlavy. Keď boli užívané na tieto ochorenia, pacienti zvyčajne užívali lieky vo forme piluliek alebo pil ephedrový čaj.

Americkí mormoni boli zavedení do čaju Ephedra domorodými Američanmi z Utahu. Horký tonik sa stal populárnym ľudovým liekom a každodenným nápojom. Stonky boli tiež použité ako náhrada čaju a kávy. Zároveň bola táto rastlina považovaná za liek na výtok kvapavky a syfilis, aj keď jej účinnosť proti týmto podmienkam nebola preukázaná.

Ma huang predstavuje mnoho bezpečnostných rizík, ktoré sú považované za významné. Môže to spôsobiť chorobu a zranenie, ako aj smrť. Niektoré možné vedľajšie účinky zahŕňajú kardiovaskulárne problémy, ako je mŕtvica, hypertenzia alebo vysoký krvný tlak, arytmia, tachykardia a srdcový záchvat. Z dôvodu týchto nebezpečenstiev považuje Úrad pre potraviny a liečivá za neškodné pre ľudskú spotrebu v Spojených štátoch.

Bylinkári, ktorí naďalej používajú ma huang, tvrdia, že stonka byliny je bezpečnejšou alternatívou k výťažkom alkaloidov rastliny. Namiesto zvyšovania krvného tlaku sa preukázalo zníženie krvného tlaku. Kardiovaskulárne vedľajšie účinky sa však môžu vyskytnúť.

Kužeľovitý ker z Číny, Ephedra sa nachádza aj v Južnej Amerike, Stredozemí a Indii. Bylina môže vyrastať až 12 až 20 palcov (30 až 50 centimetrov) vo výške. Ma huang dosahuje optimálny rast v skalných púšťach, pieskových oblastiach a horách, uprednostňuje teplé podnebie s malými dažďami.