čo je lymfatická drenážna terapia?

Pracovníci s lymfatickou drenážou používajú svoje prsty v ľahkej, perorálnej masáži na presmerovanie toku lymfatickej tekutiny v určitých oblastiach tela. Používajú presný rytmus, tlak a smer masáže, aby vyčistili stagnujúcu tekutinu z lymfatických uzlín. Aktivácia prietoku tekutín v uzatvorených uzloch môže detoxikáciu tela zlepšiť zdravie.

Lymfatické uzliny prenášajú elektrolyty, hormóny, proteíny a toxíny v tele. Tieto uzly tiež obsahujú makrofágy a lymfocyty, ktoré sa považujú za dôležité pre fungovanie imunitného systému. Teória tejto terapie sa sústreďuje na stagnáciu lymfatického systému pri akumulácii tekutín.

Lymfangióny alebo cesty v lymfatickom systéme, odtokový odpad a toxické látky, ktoré by mohli spôsobiť opuch alebo iné zdravotné problémy. Keď sa v bunkách vytvárajú toxíny a akumulujú sa proteíny, tkanivá sa nedarí správne regenerovať a hojenie sa stáva ohrozené. Lymfatická drenážna terapia vyčistí tieto cesty prirodzeným prietokom tekutiny pomocou vlnovej rytmickej masáže.

Terapeuti používajú charakteristiky ľudskej anatómie na detekciu smeru lymfatického toku v mapovacom postupe. To sa robí ručne, aby sa vyhodnotil tok lymfatických uzlín na povrchných a hlbších vrstvách tela. Akonáhle je smer určený, tento postup zahŕňa veľmi jemnú masáž v rovnakom smere, aby sa odstránili upchávky.

Holistickí lekári používajúci túto terapiu veria, že opuchy a zápaly pochádzajú z proteínov, ktoré sa zhromažďujú v lymfatickej tekutine. Používajú masáže na liečbu syndrómu chronickej únavy, artritídy, bronchitídy a iných zápalových porúch. Zlepšenie zdravia tkanív predstavuje ďalšie použitie pre tento typ terapie.

Odstránenie toxínov stimuluje regeneráciu tkanív a môže pomôcť pri hojení. Lymfatická masážna terapia môže urýchliť hojenie rán, znížiť vzhľad jaziev a znížiť vzhľad vrások. Niektorí ľudia hľadajú terapiu, aby sa zbavili prebytočného tuku a celulitídy. Tento typ masáže sa tiež používa ako technika proti starnutiu.

Funkcia imunitného systému by sa tiež mohla zlepšiť pri týchto terapiách. Táto prax môže pomôcť pacientom s autoimunitnými ochoreniami, pretože imunitné bunky sú prítomné v lymfatickej tekutine. Odtoková terapia môže tiež znížiť stres, riešiť problémy súvisiace so spánkom a liečiť depresiu, pretože môže stimulovať parasympatický nervový systém.

Táto forma holistickej medicíny vznikla v Belgicku začiatkom 19. storočia. Dánsky masážny terapeut vylepšil masáž od tridsiatych rokov 20. storočia, čo vyvolalo opätovný záujem o liečbu lymfatickou drenážou. Taktiež nazývaná dekongestná terapia, bola používaná na liečbu lymfedému, neprirodzeného opuchu nôh a ramien spôsobených zablokovanými alebo poškodenými krvnými cievami.